AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Ako efektívne zabaviť deti na záhrade - rady a tipy

nahledovy-zahrada-pro-deti

Záhrada je pre deti tajomným zákutím, ktoré doslova nabáda k hrám plným fantázie. Vybavte si záhradu tak, aby detské hranie bolo čo najmenej deštruktívne a zároveň deti bavilo oveľa viac, než výdobytky modernej technológie.

K záhrade pre deti neodmysliteľne patrí napríklad trampolína, pieskovisko, záhradný domček, ale aj hračky pre deti. Všetky nápady na hranie na záhrade, tipy pre lepšiu bezpečnosť aj najrôznejšiu zábavu pre deti na záhrade v DIY duchu nájdete v dnešnom článku.

Obsah

Ako vybrať trampolínu, aby si ju mohli užívať deti aj dospelí

 • Pri výbere trampolíny pre deti i dospelých venujte pozornosť najmä bezpečnostným prvkom.
 • Zamerajte sa najlepšie na celkovú konštrukciu. U lacnejších a menej kvalitnejších trampolín sú rúrky konštrukcie vyrobené zo zvyškového materiálu, chýba im pevný zvar, ale napríklad aj ošetrenie rúrok proti korózii (napríklad galvanizáciou). Pokiaľ všetky tieto komponenty chýbajú, alebo sú nedostačujúce, veľmi skoro dôjde k opotrebovaniu trampolíny a tým sa výrazne znižuje jej bezpečnosť.
 • Väčšina výrobcov odporúča na zimu trampolínu schovávať. Malo by preto byť ľahké ju rozobrať na menšie časti, aby ste ju v chladnejších mesiacoch mohli schovať pod strechu alebo do garáže, takže sa na skákaciu plochu a pružiny nedostane dážď a sneh.
 • A aké by mala mať trampolína rozmery? Záleží čisto na vašich preferenciách a pre koho je určená. Pre najmenšie deti sa hodí menšia trampolína - priemer odhadujeme zhruba okolo 96 cm. Na záhradu si potom môžete dovoliť aj väčší priemer (od cca 300 cm).

trampolina

Ako zariadiť záhradu pre deti všetkých vekových skupín

Detské vybavenie na záhradu je vhodné podriadiť požiadavkám malých uličníkov. A čím sa najlepšie riadiť? Vo väčšine prípadov sa odporúča prispôsobiť sa veku detí.

Jednoduché hry na záhrade

Zábava na záhrade pre deti do 2 rokov

Pre najmenšie deti do veku 2 rokov je ideálne mať bezpečné a mäkké povrchy okolo hojdačiek a šmýkačiek, ktoré sú prispôsobené ich potrebám a schopnostiam.

Vonkajšie hry pre deti od 2-6 rokov

Pre deti vo veku 2 až 5 rokov sú vhodné jednoduché a nízke herné prvky, ako sú pieskoviská, malé šmykľavky, preliezky a hojdačky. Mali by byť umiestnené v dohľade dospelých a konštruované z bezpečných materiálov, akým je napríklad drevo.

Záhradné projekty pre deti od 6 - 12 rokov

Pridajte do záhrady aktívne prvky, ktoré podporujú ich fyzickú aktivitu a zručnosti, ako sú horolezecké steny, lanové hry, loptové ihrisko alebo trampolíny. Dôležité je zabezpečiť, aby tieto prvky boli bezpečné a zodpovedali vekovým schopnostiam detí.

Pieskovisko je nevyhnutnou súčasťou každej záhrady

Deti milujú piesok, robenie báboviek aj stavbu hradov, tunelov a ciest pre autá. Detské pieskovisko môže byť súčasťou domčeka, pokiaľ ale na drevené ihrisko pre deti nemáte miesto, kúpte pieskovisko aspoň samostatne.

 • Najprv sa musíme zamerať na to, ako vybrať detské pieskovisko. Záleží čisto len na vašich preferenciách – vyberiete si detské pieskovisko so strieškou, alebo bude súčasťou záhradného domčeka, alebo zvolíte prenosný stolček s pieskom?
 • Pokiaľ vyberiete detské pieskovisko drevené, tak musíte myslieť na údržbu – napríklad čím natrieť detské pieskovisko? Odporúčame vonkajšie akrylové farby, vosk, alebo moridlo.
 • Keď deti odrastú, pieskovisko sa dá veľmi ľahko upcyklovať. Môžete z neho vyrobiť netradičnú záhradnú dekoráciu z dreva, motýlia lúku, či záhon, ktorý bude pýchou celého priestoru.

Obdelnikovy-na-sirku-2-1-1024x537

Hojdačka na záhradu pre každého nezbedníka

Hojdačky k detskému ihrisku neodmysliteľne patria a zaistia deťom zábavu na dlhé hodiny. Ak máte ihrisko, tak je najlepšie umiestniť hojdačky tam. Prečo hovoríme v množnom čísle? Verte, že súrodenci sa o jednu hojdačku rozhodne nepodelia. Pokiaľ ihriskom nedisponujete, tak vám postačí silná vetva stromu.

Aké typy hojdačiek sú najpopulárnejšie?

 • Klasická drevená hojdačka pre najmenších
 • Hojdačka na zavesenie s oceľovou konštrukciou
 • Hojdacia sieť
 • Závesné prútené kreslo
 • Drevená záhradná hojdačka, ktorá poslúži aj ako posedenie

drevena-houpacka   detska-drevena-houpacka

Bezpečnosť detí na záhrade

Aktivity pre deti na záhrade by v prvom rade mali byť bezpečné. Preto tomu prispôsobíme aj vybavenie detskej záhrady. Hry na záhradu pre deti vhodne umiestnime a zaistíme tak, aby sme minimalizovali riziko úrazov. Dôraz kladieme prevažne na použitie neškodných materiálov, pevnú konštrukciu a dostatočný dohľad nad deťmi počas ich pobytu v záhrade. Zaistenie bezpečného prostredia zvyšuje radosť a možnosti preskúmania pre deti aj ich rodičov.

Záhradné hry pre deti

Pokiaľ deti už preskúmali každý kút záhrady a dostatočne sa vyšantili v drevenom záhradnom domčeku, potom prišiel čas na záhradné hry, ktoré sa netešia veľkej obľube len pre svoju zábavnú funkciu, ale aj pre tú vzdelávaciu. Detské hry na záhradu podporujú motorické schopnosti, posilňujú svalstvo a taktiež učia deti správne spracovávať pocity z výhry alebo naopak prehry.

 • K niektorým hrám pre deti na záhradu dokonca nepotrebujete nič okrem pár drobností a kreatívneho nápadu – čo tak skákanie cez prekážky a cez gumu?
 • Guličky sú obľúbenou hrou nášho detstva, ale verte, že aj dnešné deti vedia prejaviť nutnú dávku súťaživosti, takže túto staronovú hru nepodceňujte.
 • Kreatívne tvorenie, na ktoré si doma netrúfate - skúste napríklad maľovanie na kamienky, tvorenie obrazov z kvetov, alebo postavenie veže z drôtov, ktorá bude záhrade dominovať.
 • Stavanie domčekov pre zvieratká, či lesné škriatkov – stačiť vám bude len pár klúčikov, kamienkov a lístia – možno sa sami vrátite do vlastných detských fantázií.
 • Výroba vtáčej búdky, prípadne hmyzieho domčeka.

Aké hračky nesmú na záhrade chýbať?

Prírodné hry pre deti rozvíjajú ich kreativitu a zároveň skvele dopĺňajú pozitívnu atmosféru akejkoľvek záhrady. Vybrali sme pre vás zoznam tých najobľúbenejších nielen vzdelávacích hier na záhradu.

 • Záhradná hra kroket
 • Hádzanie krúžkov
 • Badminton
 • Najrôznejšie náradie – pre malých majstrov, ale aj to záhradné
 • Petanque
 • Hračky do piesku
 • Drevené magnetické rybičky (hodí sa do pieskoviska aj na trávnik)

Tvorivé aktivity na záhrade

Ako zabaviť deti vonku a zároveň ich niečo naučiť? Stavte na DIY projekty pre deti. Medzi vonkajšie vzdelávacie aktivity môžeme zaradiť napríklad výrobu vtáčieho kŕmidla či búdky. Okrem kŕmidla ale ľahko vyrobíte aj hmyzí hotel či motýlia lúku. Veľa nápadov na zábavné tvorenie nájdete na Pintereste.

DIY-ptaci-budka   vyroba-ptaci-budky-s-detmi   ptaci-budka-DIY

Práca na záhrade učí deti zodpovednosti

Deti veľmi rady napodobňujú činnosť dospelých. Nebojte sa ich teda zapojiť do záhradných prác. Podporíte v nich zmysel pre zodpovednosť a prejavíte im svoju plnú dôveru. Za pomoci vhodného záhradného náradia pre deti im pomáhanie a starosť o pozemok pôjde ľavou zadnou.

Akú prácu môžete deťom s pokojným srdcom zveriť?

 • Založte s deťmi vlastné zeleninové záhony – do dreveného záhona sa vám bude hodiť najmä slez, mrkva siata, hrášok, fazuľa, nechtík lekársky a mnohé ďalšie nenáročné plodiny a bylinky.
 • Úspech oslavujú aj malé záhony s drobným ovocím.
 • S detským záhradným náradím vám deti môžu pomôcť aj pri predpríprave záhonu, môžu napríklad okopávať, plieť, alebo hrabať hlinu, a tie šikovnejšie aj siať.
 • Polievanie záhonu je snáď najobľúbenejšou detskou kratochvíľou v záhradke, ak to počasie dovolí, tak im túto malú radosť doprajte.

zahradniceni-s-detmi

Na záver si dovolíme dať menšiu radu pre väčšiu bezpečnosť. Pokiaľ deti budete brať napríklad na zahradničení, tak si dajte pozor na niektoré druhy rastlín, ktoré by mohli byť jedovaté. Ďalším magnetom je pre deti voda, takže aj v tomto ohľade buďte na pozore. A ako máte vybavenú záhradu pre deti vy?