Zľava až 20 % na všetko 🔥 DEBNIČKY, KUCHYŇA I DARČEKY

Lifestyle, Strana 12

Ako na hygge detskú izbu v škandinávskom štýle

Ako na hygge detskú izbu v škandinávskom štýle

Detska izba

Prečo je severský štýl bývania tak populárny? Je to jednoduché: využíva atmosféru, hrejivosť a útulnosť bývania na vlastnú radosť. Jedným slovom hygge [hjuge]. V dnešnom článku sa dozviete, čo vlastne to záhadné slovíčko znamená, ako ho aplikovať na detskú izbu a nezabudneme spomenúť prečo je útulný a príjemný priestor v detskej izbe tak dôležitý.

Čo je to hygge?

Počujete to v rádiu, v televízii a čítate o tom v novinách. Hygge! S príchodom chladných pochmúrnych rán a predlžujúcich sa večerov sa jedná o často skloňované slovo. Poznáte ale jeho význam? Hygge sa údajne nedá vysvetliť, ale je dané pocitom, emóciou a radosťou. Podľa Dánov, ktorí patria medzi najšťastnejších ľudí na planéte, by malo byť ľudskou prirodzenosťou vedieť sa radovať z maličkostí. Ako to ale docieliť? V prvom rade by sme sa mali zamerať na náš domov, ktorý by mal vzbudzovať harmóniu a pokoj. Nie je teda divu, že si štýl hygge našiel svoje pevné miesto v interiérovom dizajne aj domácnostiach po celom svete.

dite-s-kytarou   prouteny-pokojicek

Prečo štýl hygge aplikovať na detskú izbu

Pre vývoj dieťaťa je prostredie s hrejivou atmosférou extrémne dôležité a hygge domov v prírodnom duchu má na detskú myseľ výrazný vplyv. Prečo teda prvky severského minimalistického bývania nepridať aj do detskej izby?

  • Venujte pozornosť detskému nábytku (komoda, detská posteľ, písací stôl atď.). Hygge štýl bývania vždy preferuje ten drevený. Podľa jedného kanadského výskumu, prebiehajúceho pod záštitou University of British Columbia, sa dokonca zistilo, že viditeľný drevený povrch má výrazný pozitívny účinok na našu myseľ a zdravie. Znižuje totiž stres a navodzuje príjemné a relaxačné pocity. Je teda drevený nábytok kľúčom ku šťastiu, ktorým Dáni údajne oplývajú? Ak áno, doprajme ho našim deťom.
  • A čo je pre hygge domov úplne zásadné? Uprataný a dobre organizovaný priestor a k tomu vám v detskej izbe ľahko dopomôžu drevené debny a úložné boxy.
  • Viete, čo majú deti a hygge štýl spoločného? Lásku k svetielkam. Dodajte detskej izbe útulnosť pomocou lampičiek, svetelnych reťazí aj štýlových nástenných svetiel. Vrelo odporúčame tie s teplým svetlom.
  • Starším deťom môžete ľahko spríjemniť pracovný stôl pomocou dreveného písacieho náradia a náčinia (napr. pravítka, zakladače, stojan na tablet). Pracovný kút vďaka tomu bude útulný a získa jednotný nádych, čo samozrejme vytvára prirodzenú harmóniu okolo nás. 
  • Zamerajte sa na minimalismus a minimum farieb. Deti sa oveľa lepšie sústredia v mieste, kde to nehýri farbami. Menšie aj väčšie deti potom majú viac priestoru pre vlastnú fantáziu. Ak si napriek tomu na farby v detskej izbe potrpíte, tak ich odporúčame aplikovať napríklad na stenu (našim tajným tipom sú nástenné drevené puzzle – skvelý darček aj dekorácia), tkané koberce v škandinávskom duchu a niektoré drevené hračky.

pokoj-pro-skolaka-maly   pracovni-stul   poradace-na-dokumenty

Hygge dekorácie vhodné do detskej izby

Dánsky životný štýl hygge sa spája s minimalizmom, kvalitným dreveným nábytkom a v neposlednom rade s dekoráciami, ktoré priestor výrazne zútulnia.

kallax-boxy-uprava

Aké dekorácie vám v detskej izbe nemôžu chýbať?

  • Teepee a stany nie sú skvelým útočiskom pre všetky vekové kategórie, ale detský stan je už evergreenom v nórskom štýle bývania.
  • Ak máte v detskej izbe prevažne drevený nábytok, tak sa ho nebojte doplniť napríklad o textilný prvok lana. Čo tak zaobstarať deťom povrazový rebrík?
  • Aj hračky pre deti môžu byť skvelou dekoráciou, obzvlášť pokiaľ zvolíte drevené hračky, ktoré k severskému ladeniu skvele pasujú a žiadna izbička v nórskom štýle bývania sa bez nich nezaobíde.
  • Drevené dekorácie – napríklad najrôznejšie vence. Môžete si ho vyskúšať robiť svojpomocne a farebne ho zladiť s izbou. Inšpirujte sa pri výrobe na našom Instagrame.
  • Drevený kolotoč nad postieľku v severskom duchu sme si doslova zamilovali, dozdobte si ho podľa nášho DIY návodu.
  • Drevené police nemusia byť len nudné, stavte na rôzne tvary, ako sú medové plásty a domčeky, ktoré pripomínajú dedinku niekde na zasneženom severe. Doplniť ich môžete aj o závesné škandinávske domčeky, horúcu novinku tohtoročných Vianoc. 
  • Nezabúdajte aj do detskej izby vniesť trochu prírody. Stačiť bude iba pár drobností a uvidíte ten rozdiel. Výrobky z dreva, kvety či napríklad šišky vám to doma rozvoňajú ako v lese.

dite-s-drevenym-kolem   kolotoč-z-preklizky   dite-s-drevenou-hrackou

A ako ste na tom vy, tiež milujete hygge štýl a príjemná atmosféra je u vás doma zásadná? Alebo si potrpíte na luxus a trendy? Ak hľadáte inšpiráciu na vybavenie interiéru v modernom, hygge, rustikálnom či vintage štýle, tak navštívte náš Pinterest, kde sa to plní nápadmi okolo dreva.

Ako vybrať detskú jedálenskú stoličku

Ako vybrať detskú jedálenskú stoličku

Nahledovy-jedalenska-stolicka

My rodičia chceme deťom dopriať len to najlepšie a jednou z veľkých výziev je potom pre nás práve výber detskej jedálenskej stoličky. Drevená, plastová alebo snáď rastúca? V nasledujúcom článku sa dozviete, na čo si dať pri výbere stoličky pozor, na aké kritériá sa zamerať a predstavíme vám najčastejšie typy jedálenských stoličiek, ktoré vám uľahčia výber.

Podľa akých kritérií vyberať jedálenskú stoličku?

  1. Bezpečnosť dieťaťa

V prvom rade myslíme na bezpečnosť dieťaťa. Jedálenská stolička by preto mala byť vyrobená z nezávadného materiálu. Nesmie rovnako chýbať označenie a to odkazom na normu STN EN 14988:2018, ktorá udáva, že výrobok spĺňa konštrukčné a bezpečnostné požiadavky a je teda v poriadku.

  1. Využitie stoličky

Ďalším kritériom výberu by malo byť to, či si budete detskú stoličku brať so sebou na cesty, alebo nie. Ak áno, tak vás určite bude zaujímať jednoduchosť prípadného rozkladania a opätovného skladania a v neposlednom rade aj váha. V tomto prípade, aj keď rozhodne preferujeme drevenú stoličku, tak tá sa na cestovanie príliš nehodí.

  1. Údržba

Vrelo odporúčame zamerať sa aj na základnú údržbu a celkovú praktickosť. Deťom stále niečo padá, veľa rodičov navyše dnes uplatňuje BLW stravovanie a dieťa nechávajú od útleho veku vyberať si potraviny podľa svojho uváženia. Vyberajte teda takú, ktorej materiál je ľahko umývateľný, prípadne je možné ľahko sundať a vyprať látkový poťah. Budete sa diviť, koľko výrobcov na prateľné poťahy nemyslí.

  1. Materiál

Podobne ako pri inom detskom nábytku treba myslieť na materiál aj v prípade jedálenskej stoličky. Drevený povrch je všeobecne považovaný za najvhodnejší. Navyše si môžete byť istí, že vám aj niečo vydrží. Nie je nezvyčajné, že stoličku z dreva používa aj niekoľko generácií za sebou.

  1. Operadlo a sedacia plocha

Operadlo by vždy malo plne podopierať chrbát malého dieťatka už len kvôli bezpečnosti a potom samozrejme aj kvôli správnemu sedeniu.

6. Farebné prevedenie

Čo si budeme rozprávať, samozrejme nás okrem spomínaných dôležitých bodov zaujíma aj to, ako bude stolička vyzerať, a či nám zapadne do interiéru.

jedalenska-stolicka-v-kuchyni

Aké typy detských jedálenských stoličiek existujú?

Detská jedálenská stolička so stolíkom patrí k najobľúbenejším typom stoličiek. Rodičia oceňujú, že je dieťa bezpečne ukotvené a malý strávník zase bude nadšený zo svojho osobného priestoru, kde si takpovediac môže s jedlom robiť čo chce. Jedálenská stolička so stolíkom navyše často patrí medzi multifunkčné jedálenské stoličky a určite ju poznajú aj vaši rodičia. Táto klasická drevená jedálenská stolička sa dá vo väčšine prípadov rozložiť na samostatný stôl a stoličku.

Jedálenská stolička pre nesediace dieťa – každá správna mama samozrejme vie, že dieťa, ktoré nesedí, by sme do stoličky vôbec usadzovať nemali. Vedeli ste ale, že existujú stoličky uspôsobené pre úplne malé nesediace deti? Vlastne sa nejedná o stoličku, ale skôr lehátko. Dnes na trhu navyše môžete nájsť aj rastúce stoličky, ktoré hravo z lehátka urobia polohovateľnú stoličku. Akonáhle teda dieťa začne samo sedieť, môžete len zmeniť spôsob „usadenia“.

Rastúce jedálenské stoličky môžu hravo vyriešiť problém, čo si zaobstarať vo chvíli, keď bude klasická vysoká jedálenská stolička pre dieťa už malá a nedostačujúca. Samozrejme sa tu musí počítať s vyššou cenou, ktorá sa vám ale následne vráti.

Detské jedálenské stoličky drevené – prírodný materiál z dlhodobého hľadiska považujeme pre dieťa za najvhodnejší. Drevená jedálenská stolička sa pýši vysokou odolnosťou, stabilitou a najmä nezávadnosťou materiálu. Obzvlášť dôležité je drevo v jedálni – teda v priestore, kde sa dieťa dostáva do styku s pokrmom.

Multifunkčná detská jedálenská stolička má hneď niekoľko využití. Môžete ju použiť ako stoličku k stolu, nadstavbu na klasickú jedálenskú stoličku. Rovnako ju možno rozložiť na stoličku a stôl (napr. na kreslenie, či iné tvorivé aktivity). Niektoré multifunkčné stoličky dokonca následne slúžia ako hojdačka, alebo napríklad chodítko. Záleží teda len na vašich preferenciách.

jedalenska-stolicka   jedalenska-stolicka   stolicka-pre-dieta

Na čo si dať pri výbere jedálenskej stoličky pre deti pozor

  • Upevňovanie dieťaťa – stolička by mala obsahovať popruhy, ktoré dieťa udržia na mieste. Veľa popruhov sa na bezpečnosť príliš nezameriava a vy zistíte ich nedokonalosť až po usadení dieťaťa.
  • Priestor na vypadnutie – možno sa budete diviť, ale veľa stoličiek úplne nespĺňa normy bezpečnosti. Majú príliš veľký otvor na vypadnutie a popruhy tiež nezabránia úplne všetkému. Nehovoriac o tom, že dieťa po nepohodlnej stoličke rôzne skĺzava a učenie stravovacích návykov je o to horšie.
  • Stabilita – v tomto prípade odporúčame detskú jedálenskú stoličku – drevenú. Logicky je táto stolička ťažšia a s dieťaťom sa len tak neprevrhne, ako sa to môže stať u tej plastovej (osobne vyskúšané).
  • Opierka nôh – veľmi zabudnutý aspekt pri výbere. Majte preto na pamäti, že tým najmenším deťom by pri sedení pri jedle nikdy nemali visieť nohy. Prečo? Hrany podsedáku tlačia do stehien a výrazne sa potom môže zničiť následné držanie tela.

Čo kúpiť, až vaša ratolesť z jedálenskej stoličky pre deti vyrastie?

Samozrejme, že skôr alebo neskôr bude jedálenská stolička pre vaše dieťa malá. Prípadne už si vaša ratolesť bude žiadať sedenie pri stole s rodičmi. Na stôl ale nedosiahne, ale aj na tento problém výrobcovia mysleli. Môžete sa poobzerať po úplne novej detskej drevenej stoličke, ktorá je malým jedákom oveľa lepšie prispôsobená (napr. výškou a operadlom). Ak už novú detskú jedálenskú stoličku kupovať nechcete, tak existujú vychytané podsedáky aj s popruhmi, ktoré zvýšia sedacie miesto a tým uľahčia sedenie pri stole s „dospelákmi“.

stolovanie-s-detmi

Na výbere jedálenskej stoličky si dajte naozaj záležať a nepodceňujte ju. Pre ďalšie tipy, triky a rady sledujte nielen náš blog, ale aj inšpirujúce sociálne siete.

Ako zabrániť jesennej depresii? Jedzte kvasenú zeleninu

Ako zabrániť jesennej depresii? Jedzte kvasenú zeleninu

kvasena-zelenina

Cítite sa spomalene a unavene? So západom slnka výrazne stúpa hladina spánkového hormónu melatonínu a ľudské telo vyžaduje spánok. Pokiaľ únava a nulová energia trvá príliš dlho a výrazne vás obmedzuje, môže ísť o sezónnu afektívnu poruchu (odborne SAD), ktorá je v populácii stále častejšia. Proti SAD možno ale veľmi účinne bojovať – napríklad komplexnou a vyváženou stravou plnou vitamínov a všetky tieto atribúty spĺňa práve kvasená zelenina. Poďme si ju spoločne vyrobiť!

Ako kvasiť zeleninu

Do kvasenej zeleniny sme sa úplne zamilovali. Príprava je viac ako jednoduchá a výsledok úplne famózny.

Čo budeme potrebovať

  • Zelenina na kvasenie – zvoľte si podľa vlastnej chuti (my sme použili kapustu, mrkvu, cibuľu, karfiol a na ochutenie pálivú papriku)
  • Strúhadlo na kapustu
  • Drievka do zaváranín
  • Nádoba na kvasenie zeleniny – napr. pohár na zaváranie s klipom, ak chceme nakladať väčšie množstvo (kapustu, alebo uhorky), tak môžete vyskúšať nádoby na kvasenie z dreva.
  • Kuchyňská doštička
  • Kvalitný nôž
  • Soľ

kvasena-zelenina-priprava   struhadlo-na-zeleninu   kvasena-zelenina-suroviny

Postup

  1. Na kuchynskej doske nakrájame zeleninu. My sme zvolili klasiku – teda kapustu, mrkvu, cibuľu a pre chuť sme doplnili o baranie rohy, ktoré nechávame v celku. 
  2. Skvelou vychytávkou sú aj strúhadlá na kapustu, ktoré nám prácu v kuchyni uľahčia.
  3. Mrkvu môžeme nastrúhať na strúhadle, alebo klasicky nakrájať na kocky (záleží na vašich preferenciách). Kapustu nastrúhame na strúhadle a cibuľu nakrájame najemno, vďaka tomu celú smes následne ochutí. Baranie rohy naopak vkladáme vcelku kvôli farbe a chuti.
  4. Nakrájanú zeleninu zmiešame vo veľkej mise a pridáme soľ. V tomto bode musíme byť naozaj presní a pokiaľ s kvasením začíname, tak si všetko starostlivo odvážime. Soli totiž pridáme presne 20g na 1kg nakrájanej zeleniny a dôkladne premiešame.
  5. Necháme zeleninu chvíľku odpočívať, aby pustila šťavu, prípadne ju ešte trochu potlačíme – ideálne na to poslúži tĺk na kapustu. Šťavu zo zeleniny rozhodne nevylievame. Použijeme ju v nasledujúcom kroku.
  6. V tomto bode zeleninu veľmi starostlivo zatlačíme do nádob (jedine tak zabránime vzniku plesne). Prípadne zalejeme šťavou zo zeleniny.
  7. Veľmi dôležitá je samozrejme vhodná nádoba. Kvasenie v nej prebieha ľahšie a samozrejme aj efektívnejšie. Pokiaľ žiadnymi nádobami na kvasenie nedisponujete, je najvyšší čas si ich zaobstarať.
  8. Na to, aby bola zelenina celá ponorená v náleve, použijeme skvelé drevené drievka. Už sa nám to osvedčilo pri zaváraní broskýň a my na ne nedáme dopustiť.
  9. Necháme nádobu ľahko pootvorenú (samozrejme vďaka drievkám do zaváranín je zelenina dôkladne ponorená), niekto ale neuzatvára vôbec, len zaťažuje, prípadne klasicky zaviečkuje. Záleží len na vás. Dôležité je iba to, aby zelenina v žiadnom prípade z nálevu nevyčnievala von.
  10. Takto uloženú zeleninu necháme na linke kvasiť minimálne týždeň. Zhruba po 3 dňoch je možné viditeľne zaznamenať kvasiaci proces. Tekutina z kvasenia môže pokojne vytekať von, odporúčame teda pod nádoby na kvasenie kapusty, či poháre použiť vhodný kuchynský riad, aby sa nám tekutina nerozlievala po linke.
  11. Po týždni, keď už sa nám zelenina zdá tak akurát, uložíme už zatvorené poháre do chladničky, kde vydrží aj niekoľko týždňov.

Prečo na jeseň prichádza jesenná únava?

Človek je už milióny rokov výrazne spätý s prírodou a jej cyklami. Nie je teda nič neobvyklé, že aj v dnešnej dobe, plnej technických vymožeností, sa prispôsobujeme utlmeniu a spomaleniu prírody. V lete sme jednoducho aktívnejší a na jeseň a v zime trávime viac času odpočinkom a spánkom. Moderný svet nás tak trochu núti prirodzené rytmy ignorovať a požaduje sa neustálý výkon. Majme ale na pamäti, že fyzicky a psychicky to jednoducho nie je možné.

Ďalším dôležitým bodom je už spomínaná vyššia aktivita melatonínu. Ten pôsobí ako spánkový hormón, a vďaka skoršiemu príchodu tmy je teda logické, že k nám potreba spánku prichádza oveľa skôr a ráno sa nám za tmy horšie zobúdza.

Akým spôsobom bojovať proti jesennej únave?

Istú únavu teda určite pociťovať budeme, ale neuchyľujme sa doslova k zimnému spánku. Zamerajme sa na komplexné a vyvážené potraviny, ktoré telu dodávajú potrebné živiny (kvasená zelenina, orechy a semená, celozrnné potraviny, kurkuma a škorica). Okrem dodržiavania správnych stravovacích návykov si na odohnanie jesenného chmuru môžete pomôcť aj športom. Všeobecne bývajú doporučované vonkajšie aktivity – prechádzky v prírode, beh, či cyklistika. Ak sa vám chce spať a cítite potrebu si oddýchnuť, nebojujte s tým a prijmite to. Aj malá hygge chvíľka strávená na pohovke s dobrým čajom a ešte lepšou knihou vás môže príjemne povzbudiť.

jesenna-unava-lavicka   jesenna-sviecka

Aké sú najväčšie výhody kvasenej zeleniny

  • Je najprirodzenejším zdrojom vitamínu C v jesennom a zimnom období.
  • Kvasená zelenina výrazne podporuje činnosť čriev a obnovuje baktérie črevnej mikroflóry.
  • Nutrične sa vyrovná čerstvej zelenine.
  • Ide o veľmi lacný zdroj vitamínov, ktorý posilňuje imunitu.
  • Priaznivo znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Čo vám doma pri kvasení nesmie chýbať

  • Krájače – strúhadlo na kapustu aj mrkvy, či krájač na repu vám prácu urýchli.
  • Nádoby na kvasenie zeleniny, bez tých sa nepohnete.
  • Štýlové koreničky na všetky bylinky a korenie, ktoré môžete na kvasenie potrebovať (rasca, soľ, kôpor, paprika…).
  • Kuchynské potreby, ako sú drevená doštička, strúhadlo a kvalitný nôž, patria medzi nevyhnutnosti, ktoré v kuchyni nesmú chýbať.
  • V prípade, že budete nakladať kapustu, tak sa určite nezaobídete bez tĺku. Môžete ho ako my použiť aj na utláčanie akejkoľvek zeleniny.

A ako bojujete proti jesennej únave vy? Máte tajné vychytávky? Ďalšiu inšpiráciu na nielen jesenné recepty a potreby do kuchyne nájdete napríklad na našom Pintereste.

Upečte si voňavý domáci kváskový chlieb

Upečte si voňavý domáci kváskový chlieb

Nahledovy-osatka

Chmúrne počasie jesene len láka na vytvorenie príjemnej atmosféry. A ako hrejivú atmosféru ešte viac umocniť? Predsa pečením, ktoré to u nás doma príjemne prevonia. Čo vyskúšať napríklad kváskový chlieb? V článku nájdete presný postup, dozviete sa niečo o histórii chleba, ale tiež zistíte, aké ošatky na chlieb sú najvhodnejšie a prečo.

Obsah:

Ako upiecť kváskový chlieb?

Ak si neviete rady, ako sa pečie kváskový chlieb, nezúfajte. Je to otázka, ktorá trápi nejedného začínajúceho amatérskeho pekára a milovníka domáceho pečiva. Poďte si spoločne s nami jeden voňavý bochník upiecť.

Čo budeme potrebovať

Na rozkvas:

  • lyžice kvásku
  • 100 g múky
  • 100 g vody

Na dokončenie:

  • 80 g bieleho jogurtu
  • 200 g ražnej hladkej múky
  • 400 g hladkej pšeničnej múky
  • 330 ml vody
  • 2 lyžice oleja
  • 2,5 lyžičky soli
  • 3 lyžičky drvenej rasce

ratanova-osatka   chlebove-cesto   kvaskovy-chlieb

Postup

Tu nájdete presný postup pečenia kváskového chleba:

cesto-na-chlieb

  1. V prvom rade si (najlepšie deň vopred) pripravíme tzv. rozkvas. Dobre živený kvások v drevenej miske rozmnožíme do hmoty tak, že ho zmiešame s vodou a následne múkou a dôkladne premiešame drevenou vareškou. Necháme prikrytý na linke (ideálne cez noc).
  2. Po 8 hodinách by malo byť na rozkvase vidieť, že pracoval. Jednoznačne nadobudne a je na ňom viditeľný proces kvasenia. (Maximálne ho necháme pracovať 13 hodín.)
  3. V tejto fáze pridáme k rozkvasu aj zvyšok surovín a miešame. Nezabudnite si z rozkvasu oddeliť kúsok na budúce pečenie! Do menšej uzatvárateľnej nádoby (napríklad do koreničky) dajte lyžičku a vložte dobre uzavreté do chladničky.
  4. Výsledné cesto by sa nemalo príliš roztekať, ale ani by nemalo byť príliš hutné. Nie je potrebné ho hniesť dlho, stačia 2 minúty, aby sa ingrediencie dobre spojili.
  5. Cesto necháme v mise kysnúť aspoň 2 hodiny pod utierkou. Potom si namočíme ruky do studenej vody, nech to nelepí a v mise ho preložíme. Chytíte cesto za jeden koniec, potiahnete, vložíte doprostred hrudy, a týmto spôsobom ho vytiahneme za všetky konce raz-dvakrát.
  6. Výslednú guľu cesta vložíme do múkou naozaj poriadne poprášenej ošatky na chlieb, kde bude prikryté kysnúť ďalšie 2 hodiny. Môžete si vybrať, či využijete ošatku oválnu, alebo ošatku guľatú, od nej sa totiž následne bude odvíjať tvar vášho domáceho chleba. Obzvlášť slovenský chlieb je typický svojou štruktúrou, ktorú mu udáva práve forma, v ktorej kysnul a ošatku na chlieb sa teda nebojíme označiť za tradičné kultúrne dedičstvo Čiech, Moravy aj Slovenska.
  7. Je veľmi dôležité udržiavať stálu teplotu v miestnosti, kde prebieha proces kysnutia. Odporúča sa, aby bola vyššia ako 21,5 °C a samozrejme by ste nemali po celý čas prípravy chleba vetrať.
  8. Vo chvíli, keď cesto nadobudne zhruba dvojnásobne a môžeme ho označiť za pružné, tak máme hotovo. Veľmi jemne hmotu preklopíme na plech vyložený papierom na pečenie. Zhora narežeme do kríža.
  9. Rúru medzitým rozohrejeme na 250 ° C a mierne do nej rozprášime vodu. V tejto chvíli vkladáme bochník a pečieme pri 250 °C minimálne 15 minút.
  10. Následne znížime rúru na 180-200 °C a pečieme ďalších 40-50 minút.
  11. Hotový chlieb necháme v pootvorenej rúre dôkladne vychladnúť a až potom vyťahujeme z rúry.

Založte si vlastný kvások

My sme kvások dostali darom, pretože veríme, že kvások od srdca darovaný má svoje kúzlo, ktoré sa premietne aj do nášho bochníka. K tomu, abyste získali kvások, vám stačí sledovať kváskovú mapu, kde nájdete množstvo ochotných ľudí, ktorí vám svoj živý kvások radi poskytnú. Pokiaľ ale túžite po vlastnom kvásku, tak nikam neodchádzajte, na založenie vám bohato stačia tieto 3 kroky.

  1. Do pohára vložíme 2 lyžice celozrnnej múky a 4 lyžice najlepšie odstátej vody (aby sa zbavila chlóru) a v uzavretom pohári ho necháme na linke odstáť.
  2. Každý deň kvások prikrmujeme (stačí lyžica múky spolu s 2 lyžicami vody) a prípadne odoberáme hmotu.
  3. Cca po 2 týždňoch by mal mať kvások kyslastú vôňu i chuť a zároveň by mal pravidelne nadobúdať na hmotnosti. Tento kvások je už vhodný na pečenie. Zvyšok kvásku potom schovajte v dobre uzatvárateľnej korenke do chladničky a v prípade potreby opäť oživte.

chlebovy-kvasok

Vychytávky na pečenie domáceho chleba

Nie je nad kuchyňu prevoňanú vôňou domáceho chleba. S tými správnymi kuchynskými potrebami navyše bude príprava o to jednoduchšia a najmä zábavnejšia. Domácu pekáreň, špeciálne misy na pečenie chleba vôbec nebudete potrebovať. Bohato vám postačí výbava, ktorá v kuchyni vašej babičky rozhodne nesmela chýbať.

  • Bez drevenej dosky si pečenie ani neviem predstaviť. Kuchynská doska na cesto samozrejme zabraňuje znečisteniu linky, ale pri mojom šťastí a šikovnosti bráni aj prípadnému zničeniu linky. Vďaka drevenému povrchu dosky neprichádza cesto do styku so studenejšou kuchynskou linkou a samozrejme následne lepšie kysne.
  • Veľká drevená misa je naším tajným tipom, ktorý vás doslova ohromí. Drevo totiž veľmi dobre izoluje teplotu. K práci s kysnutým cestom je preto nenahraditeľným pomocníkom a my naň absolútne nedáme dopustiť.
  • Ošatka na pečenie chleba dáva následnému bochníku tvar. Na našom e-shope nájdete ošatku guľatú, ale samozrejme pre podlhovasté typy chlebov i ošatku oválnu. Stačí si iba vybrať.
  • Kvalitné poháre na kvások – my odporúčame napríklad koreničky, ktorých zatváranie aj veľkosť nám najviac vyhovujú. Navyše je nulová šanca, že sa potom do kvásku dostanú baktérie, ktoré tam nemajú čo robiť.
  • Vareška drevená – veľká je veľmi dôležitá pri samotnom miešaní cesta. Pokiaľ zvolíte zlú veľkosť, tak už večer nemusíte chodiť do posilňovne.
  • A samozrejme nesmieme zabudnúť na vhodné uloženie domáceho chleba do tradičného dreveného chlebníka, ktorý zabráni vysychaniu pečiva. Na udržanie dlhšej čerstvosti môžeme chlieb zabaliť napríklad do látkovej utierky a až potom uložiť do chlebníka. Na našom e-shope nájdete chlebník na pečivo v mnohých veľkostiach, prevedeniach a farbách. Vyberiete si ten svoj?
  • Dóza s dreveným vekom je nepostrádateľným pomocníkom v špajzi, kde vám pomáha chrániť múku, soľ a mnohé ďalšie potreby na pečenie v suchu a bezpečí.

osatka-na-chlieb   korenky   drevena-miska

Ako vybrať ošatku na kysnutie chleba?

Každý profesionálny pekár vám samozrejme na pečenie chleba odporučí prírodné materiály. Cesto v nich môže dýchať a taktiež sa toľko nelepí na steny. Rattanové ošatky oslnia vzhľadom a trvanlivosťou, vyberať ale môžete aj ošatku na chlieb napríklad zo slamy, pedigu, či morskej trávy. Výber už necháme iba na vás.

História pečenia chleba

Ploché chlebové placky by sme mohli nájsť vo všetkých starovekých kultúrach. Ale čo kvások? Prvopočiatky „kváskovania“ by sme mohli položiť do starovekého Egypta, kde bol kvások vynájdený ako inak než náhodne. Na slniečku sa jedného krásneho dňa ponechalo cesto na nekvasený chlieb, ktorý samozrejme vplyvom tepla a času vykysol. Egypťania neváhali tento chlieb upiecť a zistili, že je oveľa chutnejší, vláčnejší a vzdušnejší. Od tej doby nechávali cesto kysnúť pravidelne.

Prvý chlieb bol teda rozhodne ten kváskový a samozrejme sa piekol z celozrnnej múky. Ľudia si ho vo väčšine prípadov piekli sami, prípadne kváskový chlieb nechávali piecť vo verejných pekárňach (tie boli najmä v chudobných štvrtiach veľkých európskych miest).

19. storočie sa v pečení chleba považuje za prelomové. Kvások nahradilo pekárske droždie, celozrnnú múku vystriedala biela a pečenie chleba sa z väčšej časti presunulo k pekárom a postupom času k veľkým pekárniam, ako to poznáme zo súčasnosti.

servirovanie-jedla

Pečiete doma tiež domáce pečivo? Pochváľte sa nám na Instagrame, kde nás môžete označiť alebo k fotke pridať hashtag #cistedrevo_cz. Najvydarenejšie kúsky radi odmeníme.
Veľa ďalších receptov, ale aj tipy do domácnosti a kuchyne nájdete na našom Pintereste.

Pinujte s nami.

Drevené vychytávky do kuchyne sú stále srdcovou záležitosťou

Drevené vychytávky do kuchyne sú stále srdcovou záležitosťou

kuchyna

Drevo je nádherným, funkčným a najmä odolným materiálom, ktorý prináša do interiéru kus osobitosti. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké vychytávky z dreva jednoducho musíte v kuchyni mať. Môžete sa tiež tešiť na rozdelenie jednotlivých typov dreva a ich použitie v jedálni. Na konci článku vás čakajú cenné rady ohľadom údržby drevených výrobkov. Tak smelo do toho.

Drevo v kuchyni

Viditeľný povrch z dreva výrazne ovplyvňuje našu psychiku. Hneď niekoľko výskumov vedených v Kanade pod záštitou univerzít i drevárskych inštitútov dokázalo, že drevený materiál znižuje stres a na ľudskú myseľ pôsobí harmonicky. Len si spomeňte na leto strávené u babičky v jej celodrevenej kuchyni. Drevené a prírodné materiály sa navyše vo veľkom vracajú do módy a niet divu. Ich výhody sú totiž nedostižné.

Prečo v kuchyni používať drevo?

  • Drevené výrobky z dreva sú tradičné a najmä odolné
  • Drevo ničím nenahradíte, drevená kuchynská doska slúži oveľa lepšie, než jej plastové či silikónové náhrady.
  • Vytvára hrejivú atmosféru.
  • Drevo je možné ľubovoľne kombinovať s iným drevom aj inými materiálmi.
  • Drevený povrch sa veľmi ľahko udržuje.

Čo všetko si môžete do kuchyne zaobstarať z dreva

Vaše babičky si v kuchyni žiadny iný materiál ani nedokázali predstaviť. Rovnako dobre ako slúžil im, ale poslúži nám a ešte generáciám po nás.

Aké drevené výrobky sú najtypickejšie?

  • Koreničky s dreveným viečkom sú aj krásnou dekoráciou a zaslúžia si byť v kuchyni vystavené.
  • Mlynček na korenie, ale aj na kávu, má svoje nostalgické kúzlo.
  • Mažiar má v drevenom prevedení osobitnú atmosféru a navyše budete nadšení z jeho pevnosti aj odolnosti.
  • Drevený riad – taniere, misky a príbory z dreva sú netradičným oživením každej kuchyne. Nehovoriac o ich praktických výhodách.
  • Drobné vychytávky – škrabka na zemiaky, otvárač na konzervy, luskáčik na orechy, naberačka (ľudovo žufánik)…
  • Drevené dosky vhodné na krájanie, ale aj na servírovanie.

dosticka   dreveny-riad-servirovanie   dosticka-na-syry

Aké typy dreva sa do kuchyne skvele hodia?

Olivové drevo – vyniká svojou pevnosťou a odolnosťou. Zaujme aj svojou výraznou kresbou, kde sa atraktívne striedajú bledé pruhy s tmavými pásmi, čo dodáva olivovým výrobkom až luxusný nádych. Olivové drevo sa okrem nádherného výzoru pýši aj vysokou tvrdosťou a odolnosťou, preto nie je tak náchylné na vonkajšie poškodenie. Hodí sa najmä na servírovacie dosky, mažiare, ale aj najrôznejšie misky.

Akáciové drevo na prvý pohľad zaujme nápaditou kresbou. Oceníte najmä jeho odolnosť voči poškodeniu, zároveň budete prekvapení ľahkosťou. Z týchto dôvodov sa hodí najmä ako doska na krájanie, ktorú však vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu môžete použiť aj na servírovanie jedla.

Gumovníkové drevo nás osobne zaujalo najmä svojou príjemnou a hrejivou farbou. Vďaka tomu sa drevené výrobky z gumovníka hodia do každého interiéru. Odporúčame najmä naše sety na syry, ktoré dlhodobo patria medzi najobľúbenejšie produkty a sú skvelým a originálnym darčekom pre vašich najbližších.

Bukové drevo má medzi drevenými výrobkami do kuchyne svoje pevné miesto a na našom e-shope nájdete väčšinu kuchynského náčinia práve z bukového dreva. Vďaka svojej pevnosti sa hodí na drevené varešky, obracačky, drevené dosky a mnohé ďalšie. Stačí si iba vybrať.

Bambus síce nie je drevo, ale vďaka vlastnostiam, ktoré sú drevu veľmi podobné, je k nemu často radený. Bambus je vysoko odolný a treba spomenúť, že veľmi dobre odoláva vode a vlhkosti. Hodí sa najmä na riad – poháre, bambusové slamky, podtácky, ale aj na najrôznejšie organizéry, misky či darčekové sety na víno.

Drevo z brezy má rustikálny nádych a presne ten sme mu ponechali aj na našom e-shope. Z brezy u nás nájdete drevené etažéry, podnosy z kmeňa, ale napríklad aj svietniky vhodné na zdobenie jedálenského stola.

Náčinie z kokosu sa stáva čím ďalej viac populárne. Okrem príborov a iného riadu z kokosového dreva u nás nájdete aj krásne misky z kokosových škrupín. Ich ohromujúci moderný dizajn má stále väčší počet fanúšikov, preto si u nás môžete vybrať hneď z niekoľkých typov misiek, ktoré voňajú po exotike a ich výroba je pre planétu veľkým plusom.

miska-z-kokosu   mechove-cupcakes   olivovy-riad

Ako pečovať o drevené výrobky v kuchyni?

Starostlivosť o drevené výrobky nie je nijako náročná a napriek tomu veľa ľudí odradí. Pozrite sa na jednoduchý návod a prípadne na video.

  1. Riad nevkladajte do umývačky, ale rovnomerne celý drevený výrobok umyte.
  2. Následne ho nechajte vyschnúť v prirodzenom prostredí.
  3. Pokiaľ je to možné (napríklad pri servírovacích doskách), tak sa vode vyhnite, ale očistite výrobok len papierovou utierkou.
  4. Škvrny na drevených vareškách a doskách můžete ľahko odstrániť pomocou citróna a jedlej sódy.
  5. Raz za čas môžete drevené výrobky ošetriť olivovým olejom.

Drevené dekorácie vyladia každú kuchyňu

Originálne dekorácie do jedálne každú kuchyňu zútulnia a dodajú jej harmonický a útulný ráz. Mrknite napríklad do našich inšpirácií na webe, kde nájdete tipy, ako vyladiť kuchyňu k dokonalosti. Samozrejme nič sa nemá preháňať, preto voľte najmä prírodné materiály a drevené dekorácie, ktoré vám do koloritu vašej drevenej kuchyne skvele zapadnú. Aké dekorácie kuchyni pristanú?

  • Nástenné hodiny vám nesmú v kuchyni chýbať.
  • Drevené poličky s kuchynskými drevenými výrobkami (môžete si vystaviť maľované varešky, alebo misu po babičke).
  • Drevené dosky a retro kuchynské náčinie – čoraz častejšie z nich kreatívci vytvárajú zaujímavé nástenné obrazy.
  • Zdobená sada kuchynského náčinia – robila páradu kedysi, urobí ju aj dnes.
  • Prírodniny – jarné a jesenné vence na stôl, drevené svietniky, rustikálne podnosy z brezy a samozrejme kvety.

Ďalšiu inšpiráciu nielen do kuchyne nájdete na našich sociálnych sieťach a Pinterestu. Pinujte s nami!

Predsieň podľa feng shui

Predsieň podľa feng shui

predsien

Jedno prastaré príslovie feng shui hovorí, že správne a harmonicky zariadená predsieň a vchod do domu je zo všetkých pravidiel príjemného bývania to najdôležitejšie. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na to, prečo je predsieň kľúčovým bodom vášho bývania a ako dosiahnuť vytúžený pozitívny prvý dojem.

Ako by správne mala vyzerať predsieň

Feng shui [feng-šuej] je veľmi prastaré čínske učenie, ktoré pomáha vnímať vplyv priestoru na ľudskú myseľ. Vo chvíli, keď si feng shui osvojíme, tak môžeme čerpať pozitívne vplyvy, ktoré okolo seba úspešne vytvoríme. A práve podľa feng shui je predsieň miestom, ktoré má na vaše bývanie zásadný vplyv.

Čomu sa v predsieni vyvarovať

  • Výrazným farbám – napríklad príliš nápadnej podlahe či farebnej tapete.
  • Nerobte si z predsiene skladisko, pretože práve uprataný priestor má na nás harmonizujúci účinok. Voľte preto uzatvárateľné úložné boxy.
  • Nepreháňajte to s dekoráciami, všetkého veľa škodí. Zamerajte sa radšej na prírodné materiály, minimalistický nábytok a veci, ktoré sú pre váš štýl charakteristické.
  • Nepodceňujte dobré osvetlenie, ktoré aj z malej predsiene dokáže vykúzliť príjemné miesto.

dreveny-sluha

Čo by nemalo v predsieni a na chodbe chýbať

  • Praktický a zároveň krásny botník je základom každej predsiene. Možností je mnoho, otvorený alebo uzavretý, vysoký s množstvom úložného priestoru alebo nízky so sedákom. Aký si vyberete vy?
  • Šatníková skriňa a vešiaky – v mnohých domácnostiach je šatníková skriňa už vstavaná, ale ak nie ste fanúšikmi veľkých šatníkov skríň, alebo sa vám jednoducho do menšej predsiene nezmestia, tak môžete vytvoriť kúzelný priestor aj pomocou bielej komody a klasických drevených, či dokonca prútených nástenných vešiakov. Pre návštevy sa hodí aj štýlový stojanový vešiak alebo skladnejší nemý sluha.
  • Potrebujete priestor opticky zväčšiť? Okrem dobrého svetla sa zamerajte aj na zrkadlá, ktoré učenie feng shui doslova miluje.
  • Stolička alebo lavica – môžete dokonca zvoliť lavicu s úložným priestorom, pretože čo si budeme rozprávať, predsieň nepatrí práve medzi najpriestrannejšie miestnosti v byte, či dome a napriek tomu musí prijať veľa vecí. Výhoda takej úložnej lavice je aj možnosť obúvania v sede.
  • Skrinka alebo miska na kľúče – tiež ste človek, ktorý stále niečo hľadá (ja samozrejme najčastejšie kľúče)? Potom vám nesmie chýbať tento skvelý pomocník, vďaka ktorému budú všetky vaše kľúče v bezpečí a na svojom mieste.
  • Polička na všetky nevyhnutnosti, ktoré potrebujete odložiť.
  • Vychádzková palica, či dokonca trekingové palice sa budú hodiť na všetky vaše športovo ladené vychádzky, či len prechádzku po lese. Uložiť ich môžete do štýlového prúteného stojana na dáždniky.

dreveny-vesiak   dreveny-klat-taburet   drevene-hodiny

Ako využiť predsieň naplno?

  1. V prvom rade si musíte priestor aspoň tematicky rozdeliť na časti. V jednom mieste by mal byť priestor na obúvanie, hneď pri dverách zase vešiak, či iný priestor na oblečenie. Pokiaľ potrebujete nejaký kútik, na odkladanie, zvoľte taký, kde je najmenej svetla, aby nebol toľko na očiach.
  2. Nezabúdajte na pravidelné upratovanie – veľmi často si ľudia nevedomky robia z chodby skladisko a v ňom sa veľmi ťažko následne hľadajú stratené kľúče, či obľúbená hračka vašej ratolesti.
  3. Využite popisovanie, organizácia bude potom jednoduchšia nielen pre vás, ale aj návštevu, či chaotického partnera. Alebo sa snáď necháte zlákať našimi výrobkami na mieru a k popisom využijete gravírovanie do dreva? Výsledok za to bude rozhodne stáť.
  4. Skrinku majte na takom mieste, aby na ňu dosiahli aj malé deti.

Dekorácie ako čerešnička na torte

Aby ste sa v predsieni cítili príjemne, tak nesmieme zabudnúť ani na dekorácie, ktoré vyladia priestor k dokonalosti. My v ČistéDrevo.sk samozrejme odporúčame tie s vôňou dreva a prútia. Pokiaľ na dekorácie nemáte toľko priestoru, alebo len máte pocit, že už by bol vchod do domu preplácaný, tak sa môžete zamerať na veci ako je napríklad vešiak na oblečenie, taburet, polička, nemý sluha, vešiak na kľúče, či drevená truhla, ktoré majú okrem estetickej funkcie aj výraznú praktickú funkciu. Pokiaľ vybavenie zladíte tón v tóne, tak už žiadne dekorácie navyše potrebovať nebudete. A pokiaľ áno, tak vám prinášame pár priestorovo zaujímavých tipov na oživenie bytu.

Aké dekorácie nezaberú veľa miesta

  • Štýlový veniec na dvere – môžete ho meniť podľa nálady aj ročného obdobia a na našom blogu nájdete množstvo skvelých návodov na výrobu prúteného venca presne podľa vašich predstáv. Vyberte si ten svoj.
  • Už ste počuli o vypaľovaní do dreva? Nie? Tak to musíte rýchlo napraviť. U nás v ČistéDrevo.sk vám na mieru vyrobíme tie najrôznejšie dekorácie, cedule na dvere s menom a mnohé iné vychytávky, ktoré vám do domu prinesú osobné kúzlo voňajúce po dreve a autentickosti.
  • Prírodniny – aj do malého priestoru sa zmestia kamene, kvety, či iné prírodniny, ktoré vdýchnu priestoru kúsok prírody rovno z lesa, lúky či hôr.
  • Hodiny nemusia byť len obyčajné, môžete si vybrať také, ktoré sú samy o sebe umeleckým dielom.
  • Nepodceňujte ručnú prácu. Na našom blogu alebo na Pintereste nájdete nespočet jednoduchých DIY návodov na jednoduché dekorácie s boho, vintage aj rustikálnym nádychom.

Pokiaľ dáte feng shui šancu a osvojíte si základné princípy, tak si môžete byť istí, že sa doma budete cítiť príjemne. Rovnako je ale vedecky dokázané, že má harmonický priestor výrazný vplyv na schopnosť relaxácie a odpočinku a presne to od svojho domova očakávame.

Pinujte s nami!

10 tipov na využitie prútených košov

10 tipov na využitie prútených košov

pruteny-kos-na-drevo

Vŕbové prútie patrí od nepamäti k základnému pracovnému materiálu slúžiacemu na výrobu predmetov dennej potreby, ako sú napríklad koše na drevo, kôš na huby či darčekové koše. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na tradičné aj netradičné využitie prútených košov. Iste využijete košíky na niečo aj vy!

Prečo využívať prútené koše v bežnom živote

  • Každý kus je originál – máte teda pred sebou veľmi osobitý kúsok, ktorý vytvára jedinečnú atmosféru pri každej príležitosti.
  • Nesmieme zabúdať ani na tradíciu, ktorú prútené košíky majú.
  • Vysoká odolnosť a ekológia. Prútený nákupný košík je jednoducho dokonalou alternatívou pre plastové tašky.
  • Prútené koše sú romantické, praktické a majú štýl (viete si predstaviť dámu, ktorá ide na nákupy s igelitkou v ruke?).
  • Medzi mladými majú stále väčšiu obľubu napríklad v interiérovom designe.
  • Dobre ladia napríklad k boho, urban jungle, tradičnému vidieckemu, či dokonca minimalistickému štýlu bývania.

Ako zasadiť kvety do prúteného košíka?

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

10 tipov, čo s výrobkami z prútia

  1. Prútený kôš na kvety je nevšednou náhradou za kvetináč. K prútenému košu krásne ladia prirodzené a staršie rastlinné kultivary (napr. slez, margaréty, vrbina bodkovaná), ale tiež napríklad levanduľa, či farebné vresy.
  2. Využitie košíkov z prútia je naozaj všestranné. Krásne vyzerajú v interiéri aj exteriéri. Pomocou prútených dekorácií vytvoríte doma boho štýl s istým tradičným nádychom. Tak smelo do toho!
  3. Hľadáte originálny darček pre vašich najbližších? Darčekový kôš je skvelou alternatívou. Naplníte ho jednoducho vecami, ktoré obdarovaný miluje a sú pre neho charakteristické. Viete si predstaviť snáď lepší darček?
  4. Ak kúrime drevom, tak si absenciu koša na drevo ani nevieme predstaviť. Taký kôš na drevo ku krbu je navyše efektnou dekoráciou, ktorá vyladí interiér k dokonalosti.
  5. Vaša babička určite na kôš na bielizeň nedala dopustiť a my samozrejme vieme prečo. Prútené koše na bielizeň vydržia v rodine aj niekoľko generácií, sú dokonale priepustné a takmer nezničiteľné. Okrem toho prírodný materiál ako je drevo a prútie má na naše zmysly pozitívny účinok.

pruteny-kos-s-drevom   pruteny-kos-na-kvetiny   pruteny-kos-na-zahradu

  1. Ak máte radi posedenie s priateľmi a letné grilovanie na terase, tak vám určite nesmú chýbať štýlové koše na pečivo. Vaše stolovanie tak získa úplne nový rozmer.
  2. Veľa nadšených záhradkárov a pestovateľov zase nedá dopustiť na kôš na ovocie. Pokiaľ navyše spracovávate úrodu na zimu, tak ovocie, či zeleninu musíte česať veľmi opatrne, aby sa nič nepokrčilo a následne pri spracovaní nepokazilo. Košík na ovocie z prútia je preto tým pravým orechovým na vaše poklady zo záhradky.
  3. V našom zozname samozrejme nesmie chýbať ani piknikový košík, ktorý sa skvele hodí na rodinné občerstvenie v tráve. Do prúteného koša na piknik ľahko uložíte všetky vaše dobroty a nemusíte sa báť, že by sa ucho odtrhlo.
  4. Košík na nákup – viete si snáď predstaviť pevnejší a odolnejší materiál na nákupy, než je prútie? My rozhodne nie. Veľkou výhodou prútených košíkov je aj to, že si nákup do neho úhľadne naukladáte už počas vyberania v obchode. Pre perfekcionistov je ako stvorený.
  5. A v neposlednom rade nesmieme zabudnúť na Slovensku najviac známe košíky na huby. O tom, prečo sú prútené košíky na huby najvhodnejšie na zber sa dozviete v našom rázcestníku húb.

pruteny-kos-na-hriby   pruteny-kos-na-trh   pruteny-kos-na-piknik

Ako upliesť košík z prútia

Košikárstvo je remeslo, ktoré je mierne povedané ľahko na svojom konci. Stále častejšie sa ale stretávame s istou túžbou po návrate k tradíciám a remeslu. Pokiaľ teda chcete zamestnať vašu myseľ aj ruky a vrhnúť sa na niečo, čo má zmysel, tak pletenie košíkov vrelo odporúčame. Upliesť kôš na huby nie je síce nič ľahké, ale veríme, že po pár neúspešných pokusoch dokážeme vytvoriť dielo, s ktorým budeme spokojní. Veľmi podrobný návod od ľudového košikára z Beskýd nájdete na našom blogu.

pruteny-kos-pletenie

Ako pečovať o výrobky z prútia

Prútie je samo o sebe veľmi krásne, ale stačí ľahké zaprášenie a prútené výrobky výrazne strácajú na pôvabe.

  • Pozor si dávajte najmä na prach, ktorý v naozaj pravidelných intervaloch z prútených košov na drevo, huby či bielizeň odstraňujte. V prípade zaprášenia stačí košíky iba povysávať.
  • Prútie je materiál, ktorý sa spracováva vlhký, je teda jasné, že mu voda v žiadnom prípade neublíži. Minimálne dvakrát do roka sa odporúča prútené výrobky ošetrovať handričkou a mydlovou vodou.
  • Pleseň z prútia aj prúteného nábytku odstránite pomocou roztoku z vody a bieleho octu v pomere 3:1. Následne je prútie treba ešte raz opláchnuť vodou.
  • Po čistení vodou je potrebné prútie nechať prúdením vzduchu vyschnúť.

pruteny-kos-na-strome

Nech už sa rozhodnete prútie vo vašom živote využiť akokoľvek, tak si môžete byť istí, že budete vždy spokojní s trvanlivosťou, ale aj atmosférou, ktorú okolo seba výrobky z prútia šíria. Bielizňový kôš, piknikový kôš, kôš ku krbu či nákupný kôš majú jednu veľkú výhodu: pokiaľ sa vám na ne vrhne stádo nezbedných detí a prípadne košík zničí, tak ho môžete ľahko upcyklovať na záhradné či interiérové ​​dekorácie a výsledok bude rozhodne stáť za to. Ak hľadáte inšpiráciu, tak rozhodne mrknite na náš Pinterest.

5 najlepších doplnkov k detskému záhradnému domčeku z dreva

5 najlepších doplnkov k detskému záhradnému domčeku z dreva

zahradny-domcek-pre-deti

Drevený záhradný domček pre deti nesmie na žiadnej záhrade chýbať. Je pútavým miestom pre všetky detské fantázie a súkromím, ktoré deti k svojim hrám potrebujú. V nasledujúcom článku nájdete tipy na to, aké komponenty sa k detským záhradným domčekom z dreva skvele hodia.

5 doplnkov k detským dreveným záhradným domčekom

Záhradný domček je sám o sebe ideálnym miestom pre veľké množstvo detských hier, ale samozrejme môžete zaobstarať domček s najrôznejšími komponentmi a záhradnými doplnkami, ktoré domček povýšia na úplne novú úroveň. Poďte sa s nami pozrieť na 5 najobľúbenejších doplnkov k záhradnému domčeku.

  1. Hojdací kruh patrí dlhodobo k najobľúbenejším hojdačkám. Samozrejme, že klasická hojdačka z dreva má svoje nostalgické kúzlo, ale pokiaľ deťom chcete dopriať niečo navyše, tak hojdací kruh je ideálny. Vďaka vysokej nosnosti (až 150 kg) sa tam zmestí aj dospelý, alebo kopa malých detí.
  2. Detská hojdačka/prípadne hojdačka pre najmenšie deti sa už stala evergreenom každého detského ihriska.
  3. Drevená preliezka pre deti skvele precvičuje ich motorické zručnosti a baví deti všetkých vekových kategórií. Samozrejme, že drevené preliezky musíte nejako prispôsobiť rastu vášho dieťaťa, aby pre nich boli bezpečné. Môžete na drevené preliezky pre deti použiť najrôznejšie ochranné prvky ako je drevené zábradlie a mne osobne sa osvedčili napríklad povrazové siete.
  4. Drevený domček so šmykľavkou – vo väčšine prípadov dnes už zakúpite drevené domčeky so šmykľavkou a nemusíte teda následne riešiť, akú veľkú šmýkačku do domčeka nakupovať. Vzhľadom na to, že je to najjednoduchší spôsob, ako sa z domčeka rýchlo dostať, tak ho vrelo odporúčame.
  5. Pieskovisko pre deti pokojne zakomponujte už do záhradného domčeka. Môžete ho napríklad schovať pod domček a vďaka tomu bude drevené pieskovisko chránené pred poveternostnými vplyvmi. Rovnako oceníte aj to, že ak dieťa napríklad prestane baviť šmykľavka, tak môže zmeniť činnosť a opäť bude na nejakú dobu zabavené. Zjednodušene povedané je detský domček z dreva ideálnym záhradným doplnkom pre každého vyťaženého rodiča.

hupaci-kruh   dieta-na-hupacke   dieta-v-pieskovisku

Ako pečovať o detský záhradný domček – drevený?

  • Dôležitá je predovšetkým prevencia – pravidelne domček lakujte a impregnujte, pretože najväčším nepriateľom číslo jedna je samozrejme vlhkosť.
  • Domček pravidelne kontrolujte a prípadne opravujte.
  • Nepodceňujte čistenie, letný prach a mnohé ďalšie nečistoty samozrejme ničia nielen vrchný lak, ale potom aj samotné drevo.
  • Venujte pozornosť drevokazným hubám a hmyzu, ktorých pôsobenie je nutné zastaviť hneď na začiatku.
  • Záhradný domček pravidelne vetrajte, aby ste sa vyhli plesniam.

Čo ešte vám na záhrade nesmie chýbať?

  • Hojdacia sieť nie je len prostriedkom na leňošenie, ale aj ozdravným predmetom na dôležitý odpočinok. Vedeli ste, že aj krátky spánok v hojdacej sieti vás regeneruje na oveľa dlhšiu dobu, než je to napríklad v posteli? Je to najmä vďaka tomu, že v hojdacej sieti upadáte oveľa častejšie do hlbokého spánku, ktorý je pre regeneráciu účinnejší. Hojdaciu sieť je možné veľmi ľahko zavesiť medzi dva stromy. Pokiaľ vám na záhrade vyrastené stromy chýbajú, tak sa nič nedeje – môžete si zakúpiť drevený stojan na hojdaciu sieť a tam ju v pohode zavesiť.
  • Záhradný nábytok poslúži na záhradné posedenie s priateľmi a kolorit záhrady dokonale doplní.
  • Závesné hojdacie kreslo prútené ocení každý milovník pohody. Poznáte snáď lepšie miesto napríklad na čítanie knižiek?
  • Drevená záhradná hojdačka – drevená hojdačka nemusí byť len zábavou pre deti, ale patrí medzi najobľúbenejší záhradný nábytok vôbec. Na drevených hojdačkách sa totiž skvele odpočíva, relaxuje a v neposlednom rade skvele vyzerajú.
  • Záhradné doplnky a dekorácie dodajú vašej záhrade šmrnc a veľmi osobný ráz. Stačí si len uvedomiť, čo vás charakterizuje a presne to vdýchnite vašej záhrade. Milujete ruže, tak vám určite na záhrade nesmie chýbať množstvo ružových kríkov. Pokiaľ ste naopak milovníci minimalizmu, tak oceníte záhradu v japonskom štýle.
  • Vodný element – mnohí záhradní architekti sa zhodujú, že nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ záhrady (napr. moderná, anglická, „divoká“, či prírodná záhrada), tak v ňom rozhodne nesmie chýbať vodný element. Voda totiž do záhrady prináša zvláštne upokojujúce kúzlo a podľa pravidiel feng shui vytvára v záhrade potrebnú harmóniu na relaxáciu a odpočinok.

hupacie-siet-v-prirode

Pri obstaraní domčeka pre deti si môžete byť istí jedným. Len tak vaše deti neomrzí a bude doslova „rásť s deťmi“, obzvlášť pokiaľ zvolíte vhodné doplnky, ktoré možno samozrejme ľubovoľne obmieňať. Ak hľadáte ďalšie vychytávky pre deti, či na záhradu, tak sledujte náš Pinterest a pinujte s nami!

10 najlepších vychytávok do izby pre prváčika

10 najlepších vychytávok do izby pre prváčika

izba-pre-prvacika

Prázdniny sa pomaly blížia ku koncu a vy určite premýšľate, ako zariadiť pracovný kút pre budúceho školáka tak, aby v ňom bolo dosť priestoru na všetky nevyhnutnosti, poriadok pre lepšiu koncentráciu a samozrejme vychytávky podnecujúce detskú kreativitu a túžbu učiť sa novým veciam. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo by v izbičke budúceho prváčika rozhodne nemalo chýbať.

Ako by mala vyzerať izbička pre prváčika

Existuje pár pravidiel, ktorých by sme sa pri zariaďovaní rozhodne mali držať. Pozrite sa na ne spoločne s nami.

Kam umiestniť pracovný stôl

Odporúčame umiestňovať písací stôl pri okne, kde by naň aktívne svetlo dopadalo zboku, či spredu. Rovnako je dobré mať celú izbu rozdelenú na zóny, ktoré pomôžu dieťaťu si v rámci detskej izby vytvoriť isté návyky.

Výška dreveného písacieho stola a kancelárskej stoličky

Nesprávna výška stola a stoličky môže spôsobiť nezdravé sedacie zvyky, ktoré môžu dieťa sprevádzať celý život a vyústiť v dospelosti do nepríjemnej bolesti chrbta.

Výber pracovného stola a detskej stoličky

Výberu detského nábytku by sme samozrejme mali venovať zvýšenú pozornosť. Odporúčame zhotovovať nábytok z masívu, ako bude vysvetlené nižšie. Celkovo by sme na kancelárskom nábytku nemali šetriť. Pokiaľ navyše vyberiete univerzálny kúsok, tak s deťmi porastie pokojne až do puberty a vy tým samozrejme ušetríte. Čo sa týka výberu detskej stoličky pre prváčika, tak z osobnej skúsenosti vrelo odporúčam kúpiť dieťaťu stoličku bez koliesok a možnosti otáčania.

izbicka-pre-prvacika

Dostatok priestoru len pre seba

Zrejme pre vás nebude žiadnou novinkou, že dieťa by svoj študentský kút malo mať iba pre seba a nemal by obsahovať akékoľvek rušivé elementy.

Organizácia na prvom mieste

Iste ani pre vás nie je prekvapením, že príjemný a pozitívny priestor je vždy ten, ktorý je uprataný a dobre organizovaný. Pokiaľ navyše zaobstaráte dieťaťu úložné boxy a rôzne organizéry, ktoré pre neho budú zaujímavé, tak sa nebudete stačiť čudovať, aký poriadok váš prvák vo svojich veciach bude mať. Hoci je to neuveriteľné, tak deti milujú uprataný priestor a vedia si ho aj skvele udržiavať. Stačí im ho sprístupniť.

10 najlepších vychytávok pre prváčikov

Pozrite sa na 10 top vychytávok a kancelárskych potrieb, ktoré vášmu prváčikovi uľahčia vstup do novej éry jeho života.

  • Tabuľa pre deti – či už sa rozhodnete pre korkovú tabuľu, drevenú tabuľu na písanie kriedou, magnetickú tabuľu alebo tabuľu s fixkami – jedno je isté, deti ju budú doslova milovať.
  • Šanóny s motívom na mieru – pokiaľ zvolíte šanóny z dreva, môžete ich akokoľvek ozdobiť, či popísať tak, aby boli pre deti dostatočne prehľadné. Alebo snáď využijete vypaľovanie do dreva od našich šikovných pracovníkov?
  • Kancelárske zakladače – sú presne tým typom nevyhnutností, ktoré udržia pracovný kút v úplnom poriadku. Zaobstarať môžete napríklad zoraďovač na papiere, zoraďovač na dokumenty a samozrejme mnohé ďalšie potreby do “kancelárie” pre deti.
  • Vďaka organizéru na písacie potreby sa vám už nikdy nebudú pastelky, ceruzky a perá váľať po stole.
  • Písacia podložka nesmie na žiadnom písacom stole chýbať. Nielenže ušetríte písací stôl od logického opotrebovania, ale aj na trhu existuje množstvo písacích podložiek s edukatívnym zameraním a tak máte hneď dve muchy jednou ranou.
  • Pokiaľ sú vám priehradky na dokumenty a iné kancelárske organizéry málo, tak rozhodne využite drevené debničky a boxy.
  • Stojan na tablet/knihu patrí k nevyhnutnej súčasti výbavy každého prváka.
  • Štýlové drevené police – vedeli ste, že polica nemusia byť len obyčajné rovné. Na našom e-shope nájdete drevené police v tvare medového plástu, či dokonca domčeka.
  • Slepá mapa Slovenskej republiky sa bude hodiť najmä na výučbu zemepisu, alebo si tam snáď budete zaznamenávať všetky svoje zábavné výlety?
  • Drevené bloky v krásnom prevedení – deti úplne milujú mať svoj vlastný denníček na všetky svoje tajomstvá, ale náš drevený blok môžete použiť aj ako zošit na domáce úlohy. Samozrejme oceníte aj nepreberné množstvo hravých motívov s UV tlačou.

drevene-zakladace   stojan-na-mobil-na-stol   stol-drevene-doplnky

Pracovní kout v přírodním duchu

Každý rodič logicky chce, aby sa jeho dieťa vo svojom pracovnom priestore cítilo čo najlepšie. A ako to dosiahnuť? Samozrejme, že pomocou dreva. Pobyt v prírode má na naše zdravie, myseľ aj telo pozitívny vplyv. Z výskumu organizovaného v Kanade jednoznačne vyplýva, že ľudia trávia na čerstvom vzduchu iba 6% času denne. Rovnaký vplyv na naše zdravie má ale aj príroda, ktorá je sprístupnená aspoň sprostredkovane. Podľa výskumu vedeného kanadským inštitútom FPInnovation má viditeľný povrch z dreva a prírodné materiály významný vplyv na našu psychiku a zdravie. Úspešne totiž bojuje so stresom a zvyšuje celkovú pracovnú výkonnosť. Pokiaľ sa teda rozhodujete ohľadom nábytku do detskej izby, tak všetkými desiatimi odporúčame drevo. O tom, ako presne výskum prebiehal, si môžete prečítať v jednom z našich minulých článkov.

polica-nad-stol   policka-domcek   dreveny-reproduktor

Ak hľadáte inšpiráciu na to, ako zariadiť detskú izbu, alebo aké drevené výrobky si zaobstarať do svojej domácnosti, tak sledujte náš Pinterest, ktorý je nekonečnou studnicou kreatívnych nápadov, ale aj inšpirácie. Pinujte s nami!