Zľava až 20 % na všetko 🔥 DEBNIČKY, KUCHYŇA I DARČEKY

Lifestyle, Strana 5

Ako vybrať dekorácie na stôl - rady a tipy

Ako vybrať dekorácie na stôl - rady a tipy

nahledovy-svatebni-dekorace-na-stul

Pre mnoho párov je ich svadobný deň jedným z najvýznamnejších a najkrajších okamihov ich života. Každý detail, od voľby kvetín, až po
výzdobu svadobnej hostiny, hrá kľúčovú úlohu v tom, aby tento deň zostal v srdciach hostí i novomanželov navždy živý a nezabudnuteľný.

Vybrať tú správnu dekoráciu na svadobný stôl môže byť výzvou, ale zároveň prináša možnosť vyjadriť kreativitu. V článku sa zameriame na rady a tipy, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pre dekorácie, ktoré budú nielen esteticky krásne, ale aj budú ladiť s celkovou atmosférou svadobnej oslavy. Existuje nepreberné množstvo inšpirácií. Poďme sa spoločne pozrieť, ako ozdobiť svadobný stôl.

Obsah

Inspirace pro výzdobu svatebního stolu podle stylů a trendů

Máte už vybraný svoj štýl svadby? Poradíme, ako sa popasovať s výzdobou tak, aby bola čo najviac zladená. 

BOHO SVADBA - vyznačuje sa istou neformálnosťou a celkovou uvoľnenosťou. Tomu by sme mali prispôsobiť aj výzdobu. Aké dekorácie na svadobný stôl zvoliť v prípade, že je boho pre nás to pravé orechové? Nebojte sa originality, nevšednosti a prírodných materiálov. K boho svadbám patria drevené dekorácie, mach, papradie a jemné farby v béžových, hnedých a krémových odtieňoch.

RUSTIKÁLNA SVADBA - nadchne milovníkov vidieka, romantiky a drevených dekorácií. Na svadobný stôl sa hodí dekorácia z dreva, prírodné prvky a drobnosti, ktoré si pokojne nazbierate pri prechádzke lesa. Pri kvetinovej výzdobe odporúčame zamerať sa na lúčne kvety - to je navyše dostupné.

ELEGANTNÁ SVADBA - je typická svojou jednoduchosťou a klasickým nádychom. Na stôl dajte dekorácie v jemných farbách. Obľúbenou kombináciou je čierna a biela. 

ROMANTICKÁ SVADBA - výzdoba má jemný nádych. Pri výzdobe stola sa sústreďte na využitie vhodných textílií - baldachýn, čipka, organza, ale aj juta. Na stôl nezabudnite dať kvetinovú výzdobu v kombinácii so svetlým drevom. Inšpiráciou vám môže byť náš DIY návod, ktorý nájdete na konci článku.

TÉMATICKÁ SVADBA - kopa novomanželov sa snaží do svojej svadby snov vniesť kúsok seba samotných. Tématické svadby sú preto originálne a jedinečné. Na výzdobu stola odporúčame prevažne personalizované dekorácie a drobnosti, napríklad podložku na prstienky s menami novomanželov, podpisovú ceduľu pre hostí, alebo knihu hostí na odkazy na pamiatku.

MINIMALISTICKÁ SVADBA - svadobné prestieranie, ale aj celková výzdoba v minimalistickom duchu, kladie dôraz na precíznosť a to, že dekorácie sa tvorí aj zo zdanlivo obyčajných a rýdzo praktických záležitostí pri stolovaní. A viete, čo sa nám na minimalistickom zdobení páči najviac? Že si užijete sviatočný obed bez príkras a jedlo je jednoducho na prednej priečke

MOHO SVADBA - ešte ste o nej nepočuli? Niet divu, jedná sa o ten najaktuálnejší trend vo "svadobnom svete". Jedná sa o romantické spojenie modernej svadby s boho štýlom. Dekorácie hrajú farebnosťou aj rozmanitosťou, s dotykom luxusu a moderny. Na svadobnej tabuli by nemal chýbať krištáľ, prírodné dekorácie a najmä svetielka (tie sú pri tomto štýle svadby doslova všadeprítomné).

rustikalni-svatba   svatba-podle-rocniho-obdobi

Uvítacia tabuľa ako prvá lastovička

Ešte predtým, než vaši hostia zasadnú na sviatočný obed, tak je fajn, aby už dostali predjedlo toho, ako svadba bude vyzerať. Uvítacia tabuľa s programom, menu či zábavou, je ideálnou voľbou. Svadobnú ceduľu umiestnite pred vchod do sály, prípadne pred svadobnú tabuľu, aby ju všetci mali na očiach. Veľa neviest si už na uvítacej tabuli dávajú záležať. K „wow efektu“ používajú netradičné materiály, unikátny dizajn aj štýlové doplnky. Okrem praktických informácií je teda tabuľa aj prvou lastovičkou, ktorá dáva vedieť, v akom duchu sa celá svadba ponesie.

svatebni-cedule_1   uvitaci-svatebni-cedule

Správne osvetlenie a jeho vplyv na výzdobu svadobného stola

Dobre zvolené osvetlenie dokáže podporiť magickú a romantickú atmosféru svadby. Je dôležité zvážiť rovnováhu medzi aktívnym svetlom a efektom, ktorý chceme vytvoriť. Napríklad sviečky sú klasickým prvkom výzdoby na svadobný stôl. Sviečky môžu byť umiestnené v strede svadobnej tabule, na svadobných dekoráciách alebo v štýlových svietnikoch. Luster alebo svetlo nad stolom vie vykúzliť dramatické osvetlenie. Do okolitého priestoru sa zase hodia tlmenejšie LED svetlá v podobe malých lampiónov, girland a svetelných reťazí.

Ako na zasadací poriadok: praktické rady

Zasadací poriadok na svadbe je dôležitým prvkom, ktorý pomáha zaistiť, aby udalosť prebiehala plynule av súlade s očakávaním hostí.

Na čo sa podľa etikety zamerať:

  • Zoznam svadobných hostí a ich rozmiestnenie

Rozmiestnite hostí tak, aby sa cítili pohodlne a mali príležitosť stráviť čas s ľuďmi, ktorých poznajú as ktorými sa chcú baviť. Pre celkovú atmosféru svadby je včasné naplánovanie veľmi dôležité.

  • Stôl pre novomanželov

Spravidla je stôl pre novomanželov umiestnený na čele sály alebo výraznejšie v blízkosti stredu. Pri mieste pre novomanželov by ste si mali dať viac záležať na dekoráciách na svadobný stôl. Chýbať nesmie kvetinové dekorácie ani elegantné svadobné prestieranie.

  • Rozhodnutie o sedadlách

Dostatočne dopredu si určite, či budete chcieť pevný zasadací poriadok alebo necháte hostí, aby si sadli podľa svojho uváženia. Podľa etikety sú vhodné oba dva spôsoby. Svadobná koordinátorka Hana hovorí: “Pri organizácii svadobného obeda budúcim novomanželom vždy odporúčam zasadací poriadok vytvoriť. Organizácia je potom jednoduchšia, rýchlejšia a bez zbytočných nedorozumení a chaosu.”

  • Menovky a ceduľky na svadobné prestieranie stola

V prípade, že ste sa rozhodli pre pevný zasadací poriadok, tak vkusné menovky na svadobný stôl sú nevyhnutnosťou. Dobre viditeľné menovky uľahčujú zasadací poriadok a orientáciu hostí. Ak navyše vyberiete originálne, drevené alebo inak zdobené menovky, tak budú aj krásnou svadobnou dekoráciou. 

  • Dostatočná komunikácia s hosťami

O zasadacom poriadku, programe a samozrejme aj ďalších detailoch ohľadom svadby informujte vždy dostatočne dopredu.

jmenovky-na-svatebni-stul   jmenovka-nevesta

Jak ušetřit na svatebních dekoracích

Existuje mnoho spôsobov, ako docieliť lacnejšie svadby. Najviac peňazí sa dá ušetriť práve na spomínaných dekoráciách. Ale dosť bolo rečou. Poďme sa pozrieť na konkrétne prípady!

  • DIY dekorácie

Tvorba vlastných dekorácií je zábavným a úsporným spôsobom, ako prispôsobiť svadobné dekorácie svojmu štýlu a vkusu. Pri výrobe sa môžu zabaviť aj družičky alebo zapojte mamičku.

  • Využitie prírodných prvkov

Poklady matky prírody sú vďačným materiálom na výzdobu. Okrem živých kvetov, ratolestí aj vetvičiek môžete s prehľadom využiť kôru stromov, kamene, ale aj šišky. Tieto dekorácie vás nebudú stáť vôbec nič, ale efekt majú vždy jedinečný.

  • Minimalizmus na prvom mieste

V jednoduchosti je krása! Minimalistický prístup k svadobnému aranžmánu je nielen cenovo dostupnejší, ale mnohokrát aj veľmi efektívny - menej je skrátka niekedy viac.

  • Znížte náklady na kvety

Veľa ľudí na to nemyslí, ale môžeme vás ubezpečiť, že kvetinová výzdoba patrí medzi veľmi nákladné svadobné položky. Už pri výbere štýlu svadby teda myslite na to, aké kvety k vašej svadbe snov budete ladiť. Vyberajte preto tie, ktoré sú sezónne a miestne dostupné. 

  • Využitie multifunkčných dekorácií

Vyberte dekorácie, ktoré môžu slúžiť viacúčelovo. Napríklad dekoratívne sviečky môžu byť súčasťou stredového aranžmánu počas ceremónie a potom môžu slúžiť ako dekorácia na recepcii. Vyberte štýlové ceduľky na svadobný stôl, kde budú okrem praktického účelu spĺňať aj ten dekoratívny.

  • Prenájom dekorácií

Prenájom stavia na cenovo efektívnu voľbu oproti nákupu nových dekorácií, ktoré použijeme iba raz. Nielen v požičovniach, ale aj v rôznych skupinách na Facebooku zaobstaráte svadobnú výzdobu za zlomok ceny.

  • Nákup svadobných dekorácií z druhej ruky

V prípade, že chcete mať dekorácie presne podľa svojich predstáv, tak sa nákup zdá vhodnejší. Ušetríte vo chvíli, keď navštívite najrôznejšie svadobné bazárky a výpredaje, kde zoženiete všetko, čo potrebujete, finančne oveľa dostupnejšie.

rustikalni-drzak-na-prstynek   podlozka-na-prstynky_1

Prírodné svadobné dekorácie

Prírodné dekorácie dodávajú svadbe jedinečný a osobný dotyk a zároveň šetria vašu peňaženku.

Tipy na výzdobu svadobnej hostiny takmer za hubičku:

  • Pletené vence - osobne vám môžeme potvrdiť, že upliesť veniec zvládnete aj sami. Návod, ako upliesť veniec, nájdete v našom magazíne. Prútie si sami nazbierate ak dozdobeniu bohato stačia vetvičky ihličnanov, šípky, drobné šišky a iné prírodniny, ktoré s prehľadom nájdete v lese. Vedľa vŕbového prútia môžete siahnuť aj po jemnejších brezových prútikoch, pedigu alebo háčkovaných dekoráciách.
  • Využitie živých kvetov - v móde je napríklad papradie a svadobné evergreen: eukalyptus. To sa môže položiť vedľa prestretého miesta, alebo sa ním obalí látkový obrúsok.
  • Šišky - poslúžia aj ako štýlové držiaky na menovky, prípadne dodajú stolu jemný prírodný ráz s romantickým nádychom.
  • Bobuľoviny do vázičiek (prípadne malých zaváracích pohárov) - jarabiny, šípky a mnohé iné divoké bobule dlho vydržia, nezvädnú a dodajú hostine šmrnc.

prouti-dekorace   prirodni-dekorace-na-svatbu

DIY svadobné dekorácie

Existujú hneď dva dôvody, prečo sa zamerať na vlastnú výrobu svadobných dekorácií. Prvá je finančná stránka - rozhodne ušetríte veľa peňazí a ten druhý je čisto osobný. V mnohých prípadoch je problém zohnať takú výzdobu, ktorá by vám dokonale ladila s vašimi predstavami – DIY výroba je preto ideálna. A oba dva prípady považujeme za dostatočne dobrý argument na to, aby sme sa na svadobnú výzdobu vrhli sami. Urobte si s družičkami dámsku jazdu a vyrobte také dekorácie, ktoré presne podčiarknu celkový ráz vašej vysnívanej svadby. Nižšie nájdete jednoduchý postup.

Materiál na ozdoby na svadobný stôl vo vlastnej réžii

svatebni-dekorace-vyzdoba   svatebni-dekorace-diy   svatebni-dekorace

Výzdoba svadobnej hostiny: krok za krokom

  1. Najprv si nachystáme čisté a umyté zaváracie poháre bez akýchkoľvek nálepiek. Etikety sa dajú pekne zložiť vo chvíli, keď ich necháte najlepšie cez noc odstáť v horúcej jarovej vode (jarom nešetrite). Nasledujúci deň stačí hubkou či kefkou odstrániť zostávajúcu etiketu.
  2. Po obvode už môžeme poháre ozdobiť - tradične sa používa jutová stuha, prírodný režný povrázok, ale aj čipka. Zdobiť sa dá iba pri okraji hrdla - pre väčší efekt môžeme aplikovať dekorácie aj po celom obvode pohára v kombinácii s rôznymi materiálmi (skvele vyzerá napríklad prírodný povrázok a čipkový reliéf).
  3. K svadbe v boho štýle sa hodí okraj ozdobiť povrázkom, na ktorom sú navlečené drevené korálky.
  4. Doprostred pohára priviažte pomocou silonu, prípadne aj ozdobného povrázku výrez z preglejky (v tvare srdiečka, holubice, prípadne iného zvoleného tvaru).
  5. Poháre je možné použiť ako samostatné dekorácie, ako svietniky na sviečky alebo LED svetielkami, alebo ako vázy na čerstvé či sušené kvety.
  6. Nami vyrobené poháre rozostavíme na podložky z kmeňa stromu a doplníme o ďalšie dekorácie – napríklad šišky, kameňa alebo vázičky s kvetinami. Mnohé nevesty tiež na svadobné dekorácie v podobnom duchu dávajú napríklad menovky alebo ceduľky s menu.

Nápady na svadobné dekorácie v osobnom duchu

Čo vám chýba k dokonalosti? Predpokladáme, že nič, ale svadobnú výzdobu môžete ešte posunúť o level vyššie. Ako? Pomocou osobného dotyku. ČistéDrevo.sk ponúka gravírovanie do dreva, a ponúka tak jedinečnú možnosť vdýchnuť vašim dekoráciám, drobným darčekom pre hostí a najrôznejším svadobným doplnkom niečo netradičné. Gravírujeme až 2000 unikátnych drevených výrobkov. Stačí si len vybrať! Nechajte si vygravírovať menovky s menami, štýlové menu na preglejku alebo akúkoľvek textáciu na drevené vázy, dekorácie a doplnky, vďaka čomu vaša výzdoba získa moderný ráz.

A čo je na výbere svadobných dekorácií to najdôležitejšie? Mali by v prvom rade odrážať vás ako pár, váš štýl aj atmosféru svadby. Tak smelo do toho! Pre ďalšiu (nielen svadobnú inšpiráciu) nás sledujte na sociálnych sieťach a Pintereste.

Súvisiace články

Ako efektívne zabaviť deti na záhrade - rady a tipy

Ako efektívne zabaviť deti na záhrade - rady a tipy

nahledovy-zahrada-pro-deti

Záhrada je pre deti tajomným zákutím, ktoré doslova nabáda k hrám plným fantázie. Vybavte si záhradu tak, aby detské hranie bolo čo najmenej deštruktívne a zároveň deti bavilo oveľa viac, než výdobytky modernej technológie.

K záhrade pre deti neodmysliteľne patrí napríklad trampolína, pieskovisko, záhradný domček, ale aj hračky pre deti. Všetky nápady na hranie na záhrade, tipy pre lepšiu bezpečnosť aj najrôznejšiu zábavu pre deti na záhrade v DIY duchu nájdete v dnešnom článku.

Obsah

Ako vybrať trampolínu, aby si ju mohli užívať deti aj dospelí

  • Pri výbere trampolíny pre deti i dospelých venujte pozornosť najmä bezpečnostným prvkom.
  • Zamerajte sa najlepšie na celkovú konštrukciu. U lacnejších a menej kvalitnejších trampolín sú rúrky konštrukcie vyrobené zo zvyškového materiálu, chýba im pevný zvar, ale napríklad aj ošetrenie rúrok proti korózii (napríklad galvanizáciou). Pokiaľ všetky tieto komponenty chýbajú, alebo sú nedostačujúce, veľmi skoro dôjde k opotrebovaniu trampolíny a tým sa výrazne znižuje jej bezpečnosť.
  • Väčšina výrobcov odporúča na zimu trampolínu schovávať. Malo by preto byť ľahké ju rozobrať na menšie časti, aby ste ju v chladnejších mesiacoch mohli schovať pod strechu alebo do garáže, takže sa na skákaciu plochu a pružiny nedostane dážď a sneh.
  • A aké by mala mať trampolína rozmery? Záleží čisto na vašich preferenciách a pre koho je určená. Pre najmenšie deti sa hodí menšia trampolína - priemer odhadujeme zhruba okolo 96 cm. Na záhradu si potom môžete dovoliť aj väčší priemer (od cca 300 cm).

trampolina

Ako zariadiť záhradu pre deti všetkých vekových skupín

Detské vybavenie na záhradu je vhodné podriadiť požiadavkám malých uličníkov. A čím sa najlepšie riadiť? Vo väčšine prípadov sa odporúča prispôsobiť sa veku detí.

Jednoduché hry na záhrade

Zábava na záhrade pre deti do 2 rokov

Pre najmenšie deti do veku 2 rokov je ideálne mať bezpečné a mäkké povrchy okolo hojdačiek a šmýkačiek, ktoré sú prispôsobené ich potrebám a schopnostiam.

Vonkajšie hry pre deti od 2-6 rokov

Pre deti vo veku 2 až 5 rokov sú vhodné jednoduché a nízke herné prvky, ako sú pieskoviská, malé šmykľavky, preliezky a hojdačky. Mali by byť umiestnené v dohľade dospelých a konštruované z bezpečných materiálov, akým je napríklad drevo.

Záhradné projekty pre deti od 6 - 12 rokov

Pridajte do záhrady aktívne prvky, ktoré podporujú ich fyzickú aktivitu a zručnosti, ako sú horolezecké steny, lanové hry, loptové ihrisko alebo trampolíny. Dôležité je zabezpečiť, aby tieto prvky boli bezpečné a zodpovedali vekovým schopnostiam detí.

Pieskovisko je nevyhnutnou súčasťou každej záhrady

Deti milujú piesok, robenie báboviek aj stavbu hradov, tunelov a ciest pre autá. Detské pieskovisko môže byť súčasťou domčeka, pokiaľ ale na drevené ihrisko pre deti nemáte miesto, kúpte pieskovisko aspoň samostatne.

  • Najprv sa musíme zamerať na to, ako vybrať detské pieskovisko. Záleží čisto len na vašich preferenciách – vyberiete si detské pieskovisko so strieškou, alebo bude súčasťou záhradného domčeka, alebo zvolíte prenosný stolček s pieskom?
  • Pokiaľ vyberiete detské pieskovisko drevené, tak musíte myslieť na údržbu – napríklad čím natrieť detské pieskovisko? Odporúčame vonkajšie akrylové farby, vosk, alebo moridlo.
  • Keď deti odrastú, pieskovisko sa dá veľmi ľahko upcyklovať. Môžete z neho vyrobiť netradičnú záhradnú dekoráciu z dreva, motýlia lúku, či záhon, ktorý bude pýchou celého priestoru.

Obdelnikovy-na-sirku-2-1-1024x537

Hojdačka na záhradu pre každého nezbedníka

Hojdačky k detskému ihrisku neodmysliteľne patria a zaistia deťom zábavu na dlhé hodiny. Ak máte ihrisko, tak je najlepšie umiestniť hojdačky tam. Prečo hovoríme v množnom čísle? Verte, že súrodenci sa o jednu hojdačku rozhodne nepodelia. Pokiaľ ihriskom nedisponujete, tak vám postačí silná vetva stromu.

Aké typy hojdačiek sú najpopulárnejšie?

  • Klasická drevená hojdačka pre najmenších
  • Hojdačka na zavesenie s oceľovou konštrukciou
  • Hojdacia sieť
  • Závesné prútené kreslo
  • Drevená záhradná hojdačka, ktorá poslúži aj ako posedenie

drevena-houpacka   detska-drevena-houpacka

Bezpečnosť detí na záhrade

Aktivity pre deti na záhrade by v prvom rade mali byť bezpečné. Preto tomu prispôsobíme aj vybavenie detskej záhrady. Hry na záhradu pre deti vhodne umiestnime a zaistíme tak, aby sme minimalizovali riziko úrazov. Dôraz kladieme prevažne na použitie neškodných materiálov, pevnú konštrukciu a dostatočný dohľad nad deťmi počas ich pobytu v záhrade. Zaistenie bezpečného prostredia zvyšuje radosť a možnosti preskúmania pre deti aj ich rodičov.

Záhradné hry pre deti

Pokiaľ deti už preskúmali každý kút záhrady a dostatočne sa vyšantili v drevenom záhradnom domčeku, potom prišiel čas na záhradné hry, ktoré sa netešia veľkej obľube len pre svoju zábavnú funkciu, ale aj pre tú vzdelávaciu. Detské hry na záhradu podporujú motorické schopnosti, posilňujú svalstvo a taktiež učia deti správne spracovávať pocity z výhry alebo naopak prehry.

  • K niektorým hrám pre deti na záhradu dokonca nepotrebujete nič okrem pár drobností a kreatívneho nápadu – čo tak skákanie cez prekážky a cez gumu?
  • Guličky sú obľúbenou hrou nášho detstva, ale verte, že aj dnešné deti vedia prejaviť nutnú dávku súťaživosti, takže túto staronovú hru nepodceňujte.
  • Kreatívne tvorenie, na ktoré si doma netrúfate - skúste napríklad maľovanie na kamienky, tvorenie obrazov z kvetov, alebo postavenie veže z drôtov, ktorá bude záhrade dominovať.
  • Stavanie domčekov pre zvieratká, či lesné škriatkov – stačiť vám bude len pár klúčikov, kamienkov a lístia – možno sa sami vrátite do vlastných detských fantázií.
  • Výroba vtáčej búdky, prípadne hmyzieho domčeka.

Aké hračky nesmú na záhrade chýbať?

Prírodné hry pre deti rozvíjajú ich kreativitu a zároveň skvele dopĺňajú pozitívnu atmosféru akejkoľvek záhrady. Vybrali sme pre vás zoznam tých najobľúbenejších nielen vzdelávacích hier na záhradu.

  • Záhradná hra kroket
  • Hádzanie krúžkov
  • Badminton
  • Najrôznejšie náradie – pre malých majstrov, ale aj to záhradné
  • Petanque
  • Hračky do piesku
  • Drevené magnetické rybičky (hodí sa do pieskoviska aj na trávnik)

Tvorivé aktivity na záhrade

Ako zabaviť deti vonku a zároveň ich niečo naučiť? Stavte na DIY projekty pre deti. Medzi vonkajšie vzdelávacie aktivity môžeme zaradiť napríklad výrobu vtáčieho kŕmidla či búdky. Okrem kŕmidla ale ľahko vyrobíte aj hmyzí hotel či motýlia lúku. Veľa nápadov na zábavné tvorenie nájdete na Pintereste.

DIY-ptaci-budka   vyroba-ptaci-budky-s-detmi   ptaci-budka-DIY

Práca na záhrade učí deti zodpovednosti

Deti veľmi rady napodobňujú činnosť dospelých. Nebojte sa ich teda zapojiť do záhradných prác. Podporíte v nich zmysel pre zodpovednosť a prejavíte im svoju plnú dôveru. Za pomoci vhodného záhradného náradia pre deti im pomáhanie a starosť o pozemok pôjde ľavou zadnou.

Akú prácu môžete deťom s pokojným srdcom zveriť?

  • Založte s deťmi vlastné zeleninové záhony – do dreveného záhona sa vám bude hodiť najmä slez, mrkva siata, hrášok, fazuľa, nechtík lekársky a mnohé ďalšie nenáročné plodiny a bylinky.
  • Úspech oslavujú aj malé záhony s drobným ovocím.
  • S detským záhradným náradím vám deti môžu pomôcť aj pri predpríprave záhonu, môžu napríklad okopávať, plieť, alebo hrabať hlinu, a tie šikovnejšie aj siať.
  • Polievanie záhonu je snáď najobľúbenejšou detskou kratochvíľou v záhradke, ak to počasie dovolí, tak im túto malú radosť doprajte.

zahradniceni-s-detmi

Na záver si dovolíme dať menšiu radu pre väčšiu bezpečnosť. Pokiaľ deti budete brať napríklad na zahradničení, tak si dajte pozor na niektoré druhy rastlín, ktoré by mohli byť jedovaté. Ďalším magnetom je pre deti voda, takže aj v tomto ohľade buďte na pozore. A ako máte vybavenú záhradu pre deti vy?

Kvetináče - kedy, ako a čím ich osadiť

Kvetináče - kedy, ako a čím ich osadiť

nahledovy-jarni-truhlik

Čas na vysadenie kvetináčov je konečne tu. Fantázii sa medze nekladú, a vy sa tak môžete pýšiť krásnym balkónom či terasou po celý rok. Nič ale nie je zadarmo, v prvom rade sa musíme pozrieť na niekoľko zásadných rád a tipov.

Akonáhle sa rozhodnete začať pestovať rastliny v kvetináčoch, vzniká množstvo otázok ohľadom toho, kedy, ako a čím je najlepšie ich osadiť. Tento článok vám poskytne uceleného sprievodcu, ako vybrať ideálne obdobie na vysadenie kvetináčov, akým spôsobom správne pripraviť pôdu a aké rastliny zvoliť podľa konkrétnych potrieb a preferencií.

Obsah

Čo pestovať v drevenom kvetináči

Pestovanie rastlín v kvetináčoch je skvelou alternatívou pre tých, ktorí nedisponujú záhradou, prípadne chcú ušetriť priestor. Bojíte sa, že v kvetináčoch nevypestujete všetko, čo si prajete? Vyvedieme vás z omylu! Hrantíky sú nekonečnou zásobárňou nápadov a dá sa v nich pestovať takmer čokoľvek.

  • Okrasné rastliny

Okrasné rastliny volíme prevažne podľa ročného obdobia, ale aj podľa dĺžky kvetu a vlastného vkusu. Dalo by sa ale povedať, že z okrasných rastlín sa na balkóne bude dariť v podstate čomukoľvek. Ja som raz dokonca vyskúšala aj vlčie maky a lúčne kvety.

  • Ovocné stromky

Priznáme sa, že pestovanie ovocných stromčekov nás milo prekvapilo. Pokiaľ ale máte dostatok miesta na balkóne, prípadne vaša terasa zíva prázdnotou, výsadbu ovocného stromčeka do kvetináča musíte vyskúšať. Na balkón sa napríklad hodí marhuľa, ktorá robí vonku problém v chladnejších oblastiach vôbec vykvitnúť a navyše vás odmení nádherným kvetenstvom. Pestovať sa ale dajú aj špeciálne zakrpatené odrody jabloní a hrušiek a vrelo sa odporúča kvôli bohatej úrode zakrpatená čerešňa. Na zakrytých balkónoch, lodžiách a zimných terasách môžete skúsiť pestovať aj niečo exotickejšie, ako sú citrusy a figy.

  • Zelenina

Medzi obľúbenú zeleninu vhodnú do kvetináča patria napríklad papriky, kríčkové a cherry paradajky, ale aj uhorky a zemiaky. Dariť sa bude aj hrášku, ale ten by mal byť aspoň v polotieni, aby sa nespálil a neuschol.

  • Ovocie

Obľúbené bobuľoviny a jahody môžete taktiež s prehľadom pestovať na balkóne aj terase v kvetináčoch. Skvele sa bude dariť ríbezliam, malinám, čučoriedkam, egrešom i jahodám.

  • Bylinky

Bylinky používame na pestovanie v kvetináčoch najviac. Bylinky v kvetináči máte vždy po ruke a na rozdiel od vysadenia v záhone sa vám zbytočne nerozrastajú po okolí.

bylinky-v-bedynce   dreveny-kosik-s-narcisy   jarni-aranzma-v-truhliku

Výber vhodnej zeminy

Pôda je pre pestovanie rastlín zásadná. Okrem správneho výberu pôdy podľa živín a požiadaviek na pH, nezabúdame ani na hnojivo a drenáž. Drenáž by mala byť prvou vrstvou v kvetináči či hrantíku. Nasledovať by malo hnojivo zmiešané s vhodnou pôdou. Ale pozor! S hnojivom to nepreháňame, inak by sme mohli nadobro spáliť korienky rastlín. 

A aká pôda je vhodná? Pri výbere by sme sa mali riadiť konkrétnymi požiadavkami rastlín. Pre paradajky a papriky existuje špeciálna pôda s postupne uvoľňujúcim hnojivom. Pre čučoriedky a vresy sa hodí kyslejšia pôda a pre okrasné kvety zase odporúčame pôdu so živinami podporujúcou kvetenstvo (napríklad muškáty, ruže). Špeciálny typ pôdy potrebujú aj hortenzie, rododendrony, kaktusy, bylinky a orchideje. S výberom pôdy pre konkrétne rastliny vám poradia v každom záhradníctve aj hobby markete.

zahradni-nacini

Odvodňovanie a zavlažovanie kvetináčov

Pri odvodňovaní a zavlažovanie kvetináčov mnoho záhradníkov tápe a jedná sa o kameň úrazu. Ovládanie množstva vody je totiž u kvetináčov oveľa náročnejšie ako v otvorenej záhrade. Pridávame preto niekoľko tipov, ako si s vodou poradiť.

Odvodňovanie:

  • Drenáž - na dne kvetináča by sme mali vytvoriť drenáž, čím zabránime uhnívaniu koreňov. Ako drenážna vrstva sa najčastejšie používa štrk, drobné kamienky, polystyrén aj drevené štepy. Podobne ako prvá vrstva pri vyvýšených záhonoch.
  • Otvory v kvetináči - Otvory na dne kvetináča sú nevyhnutnosťou. Pokiaľ používate drevené kvetináče, vyvŕtajte diery alebo prípadne ponechajte drevený kvetináč iba ako obal a doň vložte vhodné plastové kvetináče s dierami. Zároveň je drevo na vlhkosť, hnilobu a plesne z pôdy veľmi náchylné. Naše osobné odporúčanie znie, aby ste minimálne dno kvetináča vystlali - hodí sa nopová či plastová fólia, ale postačí aj slama alebo piesok.
  • Nadvihnutie kvetináča - Ak to situácia dovoľuje, umiestnite kvetináče na stojany alebo podložky, aby sa zlepšila drenáž a vzduchový tok okolo koreňov.

Zavlažovanie:

  • Individuálne potreby rastlín - zohľadnite individuálne potreby rastlín, ktoré máte v kvetináčoch. Niektoré rastliny preferujú suchšie prostredie (hrášok, cibuľa), zatiaľ čo iné môžu potrebovať pravidelnejšie zavlažovanie (papriky, paradajky). Podľa toho ich môžete aj spoločne vysadzovať do jedného kvetináča.
  • Pravidelná zálievka - vždy sa odporúča zalievať v pravidelných intervaloch, aby si na to rastlina zvykla. Pozor ale na hromadenie vody. Príliš časté zalievanie môže viesť k premokreniu pôdy a uhnívaniu koreňov (rovnako ako u izbových rastlín v kvetináčoch).
  • Správnosť zalievania - okrem pravidelnosti si osvojte aj kontrolu vlhkosti. Zalievame vo chvíli, keď je pôda na povrchu suchá, a keď je slnko na oblohe nízko (skoro ráno, neskoro večer).
  • Mulčovacia kôra - mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť, znižuje odparovanie a chráni korene pred prílišným teplom alebo chladom. Po zasadení kvetov jednoducho povrch posypeme tenkou vrstvou mulčovacej kôry, príp. drevnej drviny, okruhliakov či slamy.

zavlazovani-truhliku

Čím osadiť kvetináč

Výber rastlín pre kvetináče je pre estetiku, ale aj užitočnosť priestoru absolútne zásadný. Ponúka sa hneď celý rad vhodných kombinácií. Bez znalosti niekoľkých základných pravidiel sa ale nezaobídeme.

  • Požiadavky na slnko - Do spoločného kvetináča vysádzame vždy rastliny s rovnakými požiadavkami na slnečný svit. Južnú stranu a plné slnko ocenia hviezdička prímorská, violka rohatá, verbeny, skalničky, sukulenty a samozrejme aj muškáty. Z byliniek sa skvele darí na slnku levanduľu a rozmarínu.
  • Výber pôdy - nezabúdajme, že každá rastlina má iné požiadavky na pôdu. Sadíme teda do jedného kvetináča rastliny, ktoré napríklad vyžadujú piesočnatú pôdu, prípadne pôdu s rovnakým pH.
  • Farebný súlad - je dôležitý prevažne pri rastlinách, ktoré kvitnú v rovnakom čase. Vyberte si jednu kvetinu ako hlavnú a tú dajte dozadu. Doplnkové kvety by mali mať farbu na opačnej strane farebného spektra a mali by byť umiestnené v popredí (najlepšie previsnuté).
  • Rozmery jednotlivých kvetov - vždy musíme myslieť na to, aká bude raz rastlina veľká a necháme v kvetináči dostatočný priestor medzi jednotlivými kvetinami.
  • Konkurenčné schopnosti rastlín - svojou bujnosťou všetky ostatné zahlušia napríklad petúnie, dvojzubec aj molice. 
  • Dobrí susedia - odporúčame zohnať si tabuľku tzv. "dobrých susedov" pre zahradničení. Náhodne sa napríklad do kvetináča k paradajkám odporúča sadiť bazalku, ktorá odpudzuje škodcov a dezinfikuje pôdu. Navyše spolu s paradajkami aj pekne vyzerá a ladia spolu aj do mnohých receptov.

Kedy osadiť kvetináč

Správny čas zasadenia do kvetináča závisí od viacerých faktorov, vrátane klimatických podmienok a konkrétnych požiadaviek rastlín. Ak sa zameriame na okrasné kvety do kvetináča, tak sa vždy riadime ročným obdobím. Je fajn zmeniť rastliny v kvetináči na jar, v lete, na jeseň aj v zime. Pozor ale – pokiaľ sadíme rastliny na chladnejšie mesiace, výsadba by nemala prebiehať v príliš mrazivom a vlhkom prostredí.

Na jar sú veľmi populárne jarné kvety ako sú snežienky, tulipány, v lete môžete popustiť uzdu fantázii. Na jeseň sa hodia rastliny dobre znášajúce chladnejšie podmienky ako sú vresy, chryzantémy. Čo sa týka niekoľkoročných rastlín, tak tie by sa mali vysádzať skoro na jar, prípadne na jeseň. Zeleninu a ovocie sadíme podľa záhradníckych kalendárov. Pokiaľ nemáme krytý balkón či terasu, tak nikdy sadenice nedávame von pred tzv. zmrznutými mužmi (Pankrác, Servác, Bonifác). Úrodu by nám mohol spáliť prízemný mrazík.

Optimálny rast rastlín? Stavte na vhodné umiestnenie!

Na balkóne a terase hrá umiestnenie kvetináčov zásadnú úlohu. Pozor by ste si mali dať najmä na poveternostné podmienky (náchylnejším rastlinám prekáža prievan, ktorý na balkóne vzniká) a dostatok slnečného svitu. Na slnečnom svetle by mali rastliny byť optimálne minimálne 6-8 hodín. Vhodné sú potom miesta, kde môžu rastliny čerpať z ranného slnka. Samozrejme existujú druhy rastlín vhodné do tienistého prostredia, prípadne tie, ktoré sa nemusíte báť vystaviť aj na priame slnko.

jarni-kvetiny-v-proutenem-truhliku

Starostlivosť o rastliny v kvetináči

  1. Sadeniciam ešte pred zasadením do kvetináča rozvoľníme korene. Platí to najmä pri starších sadeniciach, ktoré majú silnú sieť koreňov. A pri vresoch to platí dvojnásobne. Naopak, u sadeníc zeleniny prísne dbáme na to, aby sme mladé korienky čo najmenej poškodili.
  2. Dodržujeme už skôr spomínané kroky ohľadom správneho výberu pôdy, umiestnenia i správnosti práce s odvodnením i zálievkou.
  3. Dôležitá je pravidelnosť zálievky. Pozorujeme, koľko vody ktorá rastlina potrebuje a prispôsobíme tomu zalievanie.
  4. Pravidelne rastliny hnojíme, a to vždy tak, aby hnojivo neprišlo do styku s listami a kvetmi (prípadne už plodmi).
  5. Bojujeme sa škodcami ihneď a dbáme aj na prevenciu. Paradajky trpia na plesne, papriky zase veľmi rady napádajú vošky aj molice. Hmyzí škodcov preventívne odlákate napríklad niektorými aromatickými bylinami (bazalka, rozmarín).
  6. Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety aj so semenníkmi.
  7. Aj napriek všetkej láske a starostlivosti sa môže stať, že sa niektorej rastline nedarí. V takom prípade rastlinku z kvetináča okamžite odstránime. Jej hnijúce korene sú veľkým lákadlom pre najrôznejších škodcov, choroby aj plesne.

Sezónne rastliny do kvetináča

  • JAR - vneste si radosť a pestrosť do svojich kvetináčov už na jar. Radosť vám môžu urobiť tulipány, hyacinty, pľúcniky, modrice aj snežienky. Všetko vám v kvetináčoch vydrží celú jar.
  • LETO - v letných mesiacoch sa darí všetkým letničkám. Pestovať môžete jahody, ríbezle, čučoriedky a samozrejme aj ovocné stromčeky vhodné pre kvetináče. Letničky dávame do kvetináča najskôr v máji. Dovtedy dávame prednosť jarným kvetom, ktoré lepšie znášajú zimu. V lete taktiež na balkón patrí vami vybraná zelenina a bylinky.
  • JESEŇ - pre pestrý kvetináč plný farieb vyberajte napríklad z rôznofarebných chryzantém. Do zimy potom vydržia krásne a nenáročné vresy. Pozor ale, vresy vyžadujú kyslejšiu pôdu, ktorá sa nehodí pre každú rastlinu. Zo zeleniny je možné na jeseň pestovať sibírsku cibuľu a cesnak (a to aj ten okrasný).
  • ZIMA - v zime si už pripravujeme cibuľové kvety na jar (modrence, narcisy, tulipány) a do kvetináčov na okrasu môžeme sadiť napríklad zakrpatené typy ihličnanov, okrasný kel i vres. V článku 7 tipov, čo si zasadiť v zime do kvetináča nájdete ďalšie overené tipy.

dreveny-truhlik   drevena-miska-podzimni-vyzdoba   prouteny-kvetinac-zimni-aranzma

Ako pestovať zeleninu v kvetináči

Pri pestovaní zeleniny v kvetináči je dobré postrážiť si najmä dobu výsadby aj umiestnenie. Tiež odporúčame použiť substrát na výsadbu konkrétnej zeleniny (napríklad na papriky a paradajky). Zeleninu odporúčame vždy predpestovať doma na parapete.

Tipy na pestovanie zeleniny v kvetináčoch:

  • Na sadenie zeleniny na balkóne využívajte možnosť do výšky. Dobre poslúži múr, rošty, schodíky i závesné systémy na pestovanie (takto sa darí napríklad uhorkám).
  • Okrem paradajok a paprík môžete na balkóne pestovať kaleráby, mrkvy, reďkovky, ale aj cukety a šalát.
  • Na pestovanie zeleniny nemusíte mať veľa miesta, ale potrebujete hlavne dostatok svetla. Skontrolujte preto prístup slnečného svetla.
  • Veľa druhov zeleniny je možné kombinovať, a môžete ich tak zasadiť do jedného kvetináča.

prouteny-truhlik

Dizajn a estetika kvetináčov

Vzhľad miesta, kam kvetináče umiestnite, je tiež dôležitý. Kvetináče môžu byť estetickým prvkom na terase, balkóne alebo vo dvornom priestore. Drevené kvetináče sú výnimočným riešením spájajúcim krásu aj praktickosť. Jednoznačne majú svoje jedinečné vizuálne kvality a môžu pridať do vašej záhrady, terasy alebo balkóna príjemný a prirodzený vzhľad. Dizajn a estetika drevených kvetináčov môžu ovplyvniť celkový dojem priestoru a harmóniu s okolitým prostredím.

Krásna záhradka nepotrebuje veľký priestor. Pri dobrom rozvrhnutí miesta sa potom z minizáhradky môžete tešiť pokojne celý rok. Pre viac DIY inšpirácie nás sledujte na sociálnych sieťach. Sme pre vás na Instagrame, Facebooku, TikToku aj Pintereste.

Súvisiace články

Psychológia bývania - význam dreva v interiéri

Psychológia bývania - význam dreva v interiéri

nahledovy-psychologie-bydleni

Pobyt v prírode má na ľudskú psychiku zreteľný vplyv a výrazne ovplyvňuje zdravie. V roku 2016 prebehol vo Volyni medzinárodný seminár, v ktorom bola podstatným predmetom prednášky téma „Drevo a ľudské zdravie“. Výsledok štúdie, ktorá zaznela z úst hneď niekoľkých odborníkov na túto tému, znel jasne – drevený nábytok, drevené dekorácie a prírodné materiály neplnia v interiéri len estetickú funkciu, ale výrazne prispievajú k zvládaniu stresu!

Poďme sa spoločne pozrieť na vplyv dreva na zdravie a na to, čím všetkým nám drevo v interiéri prospieva. Budete sa čudovať, aké jednoznačné sú vedecké poznatky!

Obsah

Dizajn a drevo: dvaja nerozlučný kamaráti

Spojenie dreva a dizajnu zdôrazňuje, že krása a užitočnosť môžu spoločne tancovať v dokonalom súlade. Dotyk dreva poskytuje dizajnérom nekonečné možnosti na vyjadrenie kreativity. Jeho organické tvary a unikátne textúry vytvárajú atmosféru prírodnej elegancie, ktorá dodá priestoru živý charakter. Okrem zlepšenia vizuálnej stránky priestoru vás ohromí aj funkcionalita tohto tradičného materiálu. A pozor – ten navyše nepodlieha zubu času!

Prečo zaradiť bytové doplnky z dreva a prírodné dekorácie do vnútorného priestoru?

Ako už bolo povedané, tak pobyt v prírode priaznivo ovplyvňuje ľudský organizmus, podľa najnovších kanadských štúdií ale v prírode trávime iba 6 % času denne, a tým pádom nám spojenie s krajinou citeľne chýba. Ľudské telo vykazuje lepšie výsledky vo chvíli, keď je kontakt s prírodou zaistený aj "sprostredkovane".

Hlavný prednášajúci na túto tému, Ing. Dalibor Houdek Ph.D, spomína v tomto smere doslova prevratnú štúdiu z roku 1984, kedy sa skúmala rýchlosť rekonvalescencie pacientov po operácii brucha. Kratší pooperačný pobyt a menšiu dávku analgetík potrebovali pacienti, ktorí mali výhľad do zelene nemocničného parku. Začalo sa teda diskutovať nad tým, ako dostať do pracovných aj domácich interiérov viac dreva a či je ich účinok pre ľudský organizmus naozaj taký dôležitý. Význam dreva v interiéri nie je len estetický, ale aj psychologický. Dôkazom nech je výskum vedený kanadským drevárskym inštitútom FPInnnovations.

drevo-v-detskem-pokoji

Ako prebiehal výskum?

  • V rámci štúdie vznikli dva typy kancelárskeho prostredia. Jedna miestnosť bola vybavená nábytkom v sterilnej bielej farbe. Druhá miestnosť sa pýšila dreveným nábytkom z masívu a dekoráciami do kancelárie.
  • 119 študentov University of British Columbia sa zúčastnilo experimentu, ktorý skúmal ich reakciu na stresovú situáciu v rámci závislosti od okolitého interiéru.
  • Študenti boli rozdelení do skupín a postupne zavedení do jednej z umelo vytvorených kancelárskych miestností.
  • Tam sa dozvedeli iba to, že im bude predložený test z matematiky, ktorého výsledky budú výrazným bodom v ich celkovom hodnotení na konci roka.
  • Počas experimentu bolo študentom merané EKG a vodivosť kože (oboje sa napríklad podieľa na “detektore lži”).
  • Preukázateľne menšej miere stresu podliehali študenti, ktorých testovanie prebiehalo v miestnosti s dreveným nábytkom.
  • Bolo dokázané, že prostredie má zásadný vplyv na to, ako vnímame a zároveň zvládame stresové situácie.

drevene-poradace   pohovor   drevene-doplnky-na-stul

Drevo a duševné zdravie

Prastaré učenie feng shui sa vo svojej podstate zaoberá vzťahom človeka a jeho životného priestoru. Môžeme sa týmto čínskym učením inšpirovať najmä vo chvíli, keď chceme udržať zdravú mikroklímu v dome. Nejedná sa len o správne rozloženie nábytku a dekorácií v dome v súlade s prírodnými a energickými silami, ale aj o využitie prírodných materiálov a estetiky dreva. To, ako pôsobí náš domov má na našu psychiku výrazný vplyv. Zrejme vás teda neprekvapí, že väčšina terapeutov, koučov a psychológov sa vás hneď na prvom sedení opýtajú, ako to vyzerá u vás doma. Školskí psychológovia zase odporúčajú deťom a mladistvým ako prvú náplasť na problémy – upratať si od podlahy svoju izbu. Okrem poriadneho upratovania a zbavenia sa haraburdia odporúčajú poprední špecialisti na duševné zdravie obklopiť sa prírodnými materiálmi.

loznice-prirodni   prirodni-nabytek

Druhy dreva v bývaní a ich vplyv na psychológiu bývania

Vplyv dreva na pohodu je úplne fascinujúcou témou, ktorá hrá prím v kanceláriách psychológov i bytových dizajnérov. Existujú ale nejaké druhy dreva, ktoré v interiérovom prostredí vynikajú? Alebo je to všetko len o vkuse? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

  • Vzhľad a farba - svetlé drevo býva spojené s čistotou, relaxačným zážitkom aj pokojom. Rovnako svetlejšie farby podporujú pocit vzdušnosti. Tmavé typy drevín vynikajú útulnosťou.
  • Vôňa dreva - medzi krásne vlastnosti dreva patrí jeho typická aróma. Správne zvolená vôňa má totiž terapeutické účinky a bohato ju využíva napríklad aromaterapia. Vôňa dreva všeobecne je pre každého jedinca príjemná a harmonizujúca. Každý typ dreviny ale vonia inak - napríklad céder vnáša do priestoru sviežosť, santalové drevo pôsobí relaxačne.
  • Asociácia a symbolika - niektoré druhy drevín majú historický alebo nostalgický nádych. Vzbudzujú tak príjemné spomienky a asociácie, čím prispievajú k duševnej pohode.
  • Akustika - fyzikálne vlastnosti dreva bývajú často značne podceňované. Úplne zbytočne! Mäkšie dreviny ako je napríklad smrek či borovica lepšie absorbujú hluk. Vďaka tomu prispievajú k pokojnejšiemu a harmonickejšiemu prostrediu. Mäkšie a svetlejšie drevo sa preto hodí hlavne do spálne.

drevena-kancelar

Prírodné materiály v domácnosti

Priaznivý vplyv na ľudský organizmus nemajú iba viditeľné povrchy z dreva. Napríklad prútené dekorácie ešte viac podporia celkový naturálny dojem a nápomocné budú najmä tam, kde si nábytok z masívu nemôžeme z nejakého dôvodu dovoliť. Prútené koše a košíky sú produktom známym už od starovekého Egypta, kde sa používali najmä na prenášanie potravín, ale aj stavebného materiálu. Úžitková funkcia košíkov z prútia však pokračovala aj naďalej a bola prirodzenou súčasťou ľudského života naprieč históriou. Aj keď aj dnes vieme oceniť ich praktickú funkciu, ich dekoračný účel z veľkej časti prevažuje. Kto má doma ohnisko, tak koše na krbové drevo sú príjemnou nevyhnutnosťou pôsobiacou na naše zmysly vo všetkých smeroch pozitívne. Mnohí z nás používajú pletené koše ako obaly, či vázy pre kvety a tým dodajú domovu aj kancelárii hrejivú atmosféru a aspoň sprostredkovane sa priblížia k prírode.

prouteny-kos-na-drevo_2   prouteny-nabytek

Drevený nábytok do kúpeľne nie je dnes žiadne tabu

Drevený nábytok do obývačky nie je ničím výnimočným. Viete si ale nábytok z dreva predstaviť aj v kúpeľni? Predpokladajme, že v miestnosti, kde sa kúpete, žiadny stres väčšinou nezažívate (ako to môže byť napríklad v pracovni), zrejme by ste ale radi prehĺbili relaxačný účinok, ktorý napríklad kúpeľ ponúka. Pokiaľ navyše interiér podporíte dekoráciami v prírodnom štýle (odporúčame napríklad najrôznejšie sviečky, svietniky z brezy a mnohé iné prírodniny) a nábytkom s viditeľne dreveným povrchom – výsledok bude stopercentný. Pokiaľ sa bojíte vlhkosti, tak odporúčame poobzerať sa po odolnejších materiáloch – napríklad bambusu alebo olivovom dreve. Bambus sa pýši vysokou odolnosťou, drevo z olivovníka potom nielen odolnosťou, ale aj nádhernou kresbou.

Bytové doplnky oceníte tam, kde chýba vhodný nábytok

V práci trávite potrebnú časť svojho dňa a väčšina pracovníkov si nábytok do kancelárie vybrať nemôže. Pozitívne ladenú atmosféru s výrazným ozdravným účinkom ale vytvoríte aj za pomoci prírodných dekorácií, živých kvetov a drevených dekorácií na poličku. Izbové kvety zasaďte napríklad do kvetináča z dreva a stenu môžete príjemne doplniť o drevené dekorácie na stenu. Všetky tieto prírodny pozdvihnú nielen atmosféru, ale aj ľudskú myseľ. Ich veľkou výhodou je aj to, že sa dajú zaobstarať veľmi lacno – veľa krásnych vecí si prinesiete napríklad z výstupu na horách, či prechádzke po lese.

Závažným činiteľom fyziologických reakcií ľudského organizmu na stres je sympatický nervový systém (SNS). Hneď niekoľko výskumov dokázalo, že vizuálne povrchy z dreveného materiálu SNS znižujú. Pokiaľ teda chcete účinne bojovať s akýmkoľvek fyzickým a psychickým nepokojom alebo si len predĺžiť relaxačný pôžitok v príjemnom prostredí, tak odporúčame do interiéru zaradiť čo najviac prírodných materiálov, kvetov a viditeľne drevených povrchov v masívnej úprave.

Súvisiace články

Dotyk dreva za skvelú cenu

Dotyk dreva za skvelú cenu

nahledovy-povanocni-vyprodej

Dostali ste pod stromček peniaze, aby ste si mohli zaobstarať niečo podľa vlastného vkusu a priania? Potom nijako neotáľajte! Povianočný výpredaj je tu a má obmedzenú platnosť. získajte svoj vysnívaný kúsok za najlepšiu cenovú ponuku na trhu.

Čo vás čaká a neminie v povianočnom výpredaji na ČistéDrevo.sk? Samozrejme, že naše najobľúbenejšie produkty, doplnky do domácnosti aj funkčné predmety. V článku sa dozviete všetko potrebné, aby ste exkluzívne zľavy nezmeškali.

Obsah

Čo môžete očakávať

Povianočný výpredaj na ČistéDrevo.sk bude prebiehať od 25. decembra do 7. januára. Nenechajte si ujsť svoje obľúbené výrobky, ktoré pre vás máme pripravené až s 56 % zľavou. Na zníženú cenu sa môžete tešiť u všetkých výrobkov. Nemusíte sa teda obávať, že by sa nedostalo na vašich favoritov.

Drevené výrobky pre každú príležitosť

Sme pripravení na všetko! Obdarovanie na Vianoce sa v posledných rokoch zameriava predovšetkým na vouchery, ale aj darovanie peňazí. Preto sme si pre vás pripravili povianočný výpredaj zameraný na bestsellery tohtoročnej zimy. Výpredajom nám pomôžete urobiť miesto v sklade, aby sme mohli pripraviť drevené novinky a výrobky pre jarnú a letnú sezónu. (Jedná sa predovšetkým o vyvýšené záhony, prútené koše, kvetináče, drevené ležadlá a detské pieskoviská. Máte sa na čo tešiť!)

Novinky

Prečo dať prednosť dreveným výrobkom?

Drevo nie je iba materiálom – je to spôsob, ako vniesť do vášho domova prírodu. Pri výrobe drevených produktov kladie náš tím dôraz na kvalitu, trvanlivosť a estetiku. Všetky naše výrobky z dreva so sebou nesú príbeh remeselných majstrovstiev a lásky k prírode.

Nezpochybniteľné vlastnosti dreva:

  • Pevnosť, odolnosť, trvanlivosť - drevo je materiálom neobmedzených možností a vlastnosti dreva patria k jeho najväčším výhodám.
  • Dizajn - pre drevo je typická univerzálnosť. Skvele sa hodí do vintage, boho, scandi, moderných ale aj tradičných domovov. Navyše si môžete byť istí, že nielen jeho funkčnosť, ale aj vzhľad nepodliehajú zubu času.
  • Dotyk prírody - obklopte sa krásnymi vecami zo samotného lona prírody. Váš interiér získá príjemný hrejivý ráz.
  • Bezpečnosť - drevený materiál neobsahuje žiadne škodlivé látky a hodí sa tak pre náčinie do kuchyne aj potreby do detskej izby. A samozrejme nesmieme zabúdať ani na výrobky pre našich štvornohých maznáčikov.
  • Rozmanitosť - z dreva je možné vyrobiť takmer čokoľvek od hračiek, cez nábytok až po drevené doplnky.

detsky-metr-v-pokojicku   prirodni-kuchyne

Aké bestsellery si môžete zaobstarať v povianočnom výpredaji

Hodiny IZARI a drevené dekorácie pre dokonalý interiér

Drevené dekorácie a doplnky sú stálicou nášho sortimentu. Máte možnosť vybrať si z najrôznejších typov drevín a prevedení. A prečo majú hodiny IZARI v našom výbere svoje špecifické miesto? Očarili nás moderným minimalistickým dizajnom, prevedením a kvalitou. Súhlasíte?

hodiny-izari

Hračky z dreva pre všetkých

Neustále sa snažíme pre našich najmenších a najnáročnejších zákazníkov hľadať tie najatraktívnejšie novinky. Aby sa nimi mohol náš sklad zaplniť, ponúkame s exkluzívnou zľavou všetky drevené hračky. Máme široký sortiment hračiek pre dievčatá, chlapcov aj pre najmenších škriatkov. Odporúčame napríklad drevené kuchynky pre malých pomocníkov aj luk so šípmi pre nezdolných dobrodruhov. A pozor! Zima sa zase bude hlásiť o slovo, stihli ste si pod vianočný stromček uloviť naše klasické drevené sane? Pokiaľ nie, tak teraz už neváhajte. Miznú totiž doslova rýchlosťou blesku!

Rozmanité doplnky do domácnosti

Pre organizáciu domácnosti odporúčame drevené debničky, ale aj prútené koše na drevo (tie pokojne využijete na zber ovocia, húb, ale aj ako dekoráciu). Debničky z dreva slúžia nielen na uloženie, ale vytvoríte z nich perfektný minimalistický nábytok aj štýlové dekorácie.

bedynka-zavesny-kvetinac   drevene-bedynky-jako-police

Kuchynské potreby pre gurmánov aj nadšených kuchárov

V našom výpredaji nájdete zľavy na drevený riad a kuchynské náčinie, ktoré nielen dobre vyzerá, ale taktiež poskytuje vynikajúcu funkčnosť a odolnosť. Oceníte širokú ponuku drevených dosiek, servírovacích podnosov aj praktického náčinia. Všetky potreby do kuchyne disponujú vysokou kvalitou, funkčnosťou a vďaka nestarnúcemu dizajnu dodajú šmrnc každej kuchyni.

Drevený nábytok

Dizajnový nábytok z dreva spája funkčnosť s eleganciou. Nový rok tak môžete začať s novým kúskom nábytku, ktorý osvieži váš domov. Za úplný bestseller považujeme detský drevený nábytok v dizajne obľúbených rozprávkových hrdinov. Presvedčte sa sami!

stolicka-ze-dreva   stul-a-zidle-medvidekpu

Nakupovanie na našom e-shope je ľahké a pohodlné. Stačí navštíviť webové stránky, preskúmať jedinečnú ponuku a pridať si drevené výrobky do nákupného košíka. Garantujeme rýchle doručenie až k vám domov, aby ste si čo najskôr mohli užívať drevené radosti. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť vdýchnuť domovu krásu a hrejivý dotyk dreva

Ďakujeme za vašu podporu a prajeme vám šťastný nový rok plný tepla, lásky a prírodnej krásy!

Súvisiace články

Slovenské zimné a vianočné tradície - poznáte ich všetky?

Slovenské zimné a vianočné tradície - poznáte ich všetky?

nahledovy-adventni-trhy-pl

Vianočné zvyky na Slovensku patria k tým najkrajším na svete a veľa zahraničných turistov s obľubou navštevuje slovenské mestá pre ich nezabudnuteľnú vianočnú atmosféru. Spoločne sa pozrieme na pestrú mozaiku tých najrozmanitejších vianočných obyčajov, ktoré sú pre Slovensko tak typické.

Tradície na Vianoce sú na Slovensku dodnes často dodržiavané a obľúbené. Každý obyčaj má navyše v miestnom folklóre svoj význam. Niektoré zo zvykov na Vianoce prinášajú šťastie a lásku, iné veštia budúcnosť a mnohé súvisia s naším zdravím. Poznáte ich všetky? Ak si ich chcete pripomenúť a ešte sa dozvedieť niečo o ich pôvode - čítajte ďalej!

Obsah

Adventné zvyky

  • Vianočná výzdoba - Pre advent je samozrejme typická výzdoba a dekorácie. Vianočné ozdoby si navyše môžete vyrobiť aj doma svojpomocne.
  • Adventný veniec - k tradíciám Vianoc patrí aj adventný veniec. Ten má svoje korene už v pohanskom období a do kresťanských sviatkov sa integroval prevažne v 18. storočí. V našom magazíne sa môžete pozrieť na to, ako upliesť adventný veniec, ale máme pre vás aj tipy na zdobenie adventného venca. Pozrite a inšpirujte sa.
  • Pôst - predvianočný pôst je tradičný zvyk, ktorý sa v rôznych kresťanských krajinách praktizuje ako príprava na Vianoce. Má hlboké korene v kresťanskej tradícii a slúži ako obdobie zamyslenia, očisty a prípravy na príchod Ježiša Krista.
  • Zdobenie stromčeka - kto by nepoznal túto tradíciu? Vianočný stromček sa na Slovensku zdobí približne od 19. storočia a jeho vzhľad sa výrazne premenil. Viac o zdobení vianočného stromčeka a slovenských Vianociach sa dozviete v našom magazíne. 
  • Príchod Mikuláša, Anjela a Čerta - medzi obľúbené zimné tradície, ktoré sa na Slovensku dodržiavajú, patrí príchod Mikuláša. Deti každoročne 5. decembra očakávajú od Mikuláša darčeky, ktoré rozdáva za báseň či naučenú pesničku.

vanocni-ozdoby   vanocni-tradice-venec

Ako na rozkrojenie jabĺčka

  • Tesne predtým, než sa rodina presunie na rozbaľovanie darčekov, sa tradične na Štedrý deň rozkrajuje jablko.
  • Podľa slovenských zvykov a tradícií sa jabĺčko vždy rozkrajuje kolmo k stopke.
  • Jadierka v tvare hviezdičky znamenajú zdravie. Hviezdička by nemala byť nijako poškodená, plesnivá či sčernela.
  • Krížik, červík alebo poškodená hviezdička môže znamenať smrť, chorobu či nešťastie.

krajeni-jablicka

Čo znamená rybia šupina pod tanierom

Šupina z kapra je symbolom bohatstva. Mala údajne prinášať hojnosť aj peniaze. Márne som pátrala po prapôvode tohto zvyku, ale bohužiaľ som neuspela. Česká krajina bola napríklad  v období stredoveku a raného novoveku doslova rybníkárskou veľmocou, a tak sa tu kapor bežne nachádza v jedálničku a od 19. storočia tiež pravidelne na štedrovečernom stole. Zrejme tu môžeme hľadať pôvod kaprej šupiny aj pod naším tanierom.

Ktorý adventný zvyk musíte skúsiť s deťmi? Púšťanie lodičiek

Púšťanie lodičiek vo forme orechových škrupín patrí zrejme k najobľúbenejším tradíciám pre deti. Do orechovej škrupiny sa vloží sviečka (napríklad skrátená tortová sviečka) a “lodička” sa spustí do lavóra. Následný výklad opäť súvisí s predpovedaním budúcnosti na nasledujúci rok.

Výklad lodičiek:

  • Zostane pri brehu – v nasledujúcom roku majiteľ lodičky neočakáva žiadne veľké zmeny.
  • Točí sa v kruhu - predpovedá, že daná osoba ešte nevie, čo so životom a stále sa hľadá.
  • Hneď sa potopí – nech sa budete snažiť o akúkoľvek zmenu, vaša snaha bude márna.
  • Sviečka zhasne – zhasnutie sviečky údajne predpovedá komplikovaný milostný vzťah.
  • Ocitne sa mimo kruhu ostatných lodičiek - jedinec rodinu v nasledujúcom roku opustí.
  • Dotýka sa pri plavbe inej lodičky – silné citové spojenie s majiteľom druhej lodičky.
  • Tvorí kruh s ostatnými - v rodine panuje vzájomná tolerancia, úcta a v nasledujúcom roku tu zavládne harmónia.
  • Ocitne sa uprostred kruhu ostatných lodičiek - táto osoba je zraniteľná a potrebuje ochranu ostatných členov rodiny.
  • Dopláva sama k druhému brehu - dosiahnete v živote svoj cieľ.

poustěni-lodicek

Hádzanie topánkou sa bude páčiť nielen nezadaným

Hoci je hádzanie črievičkou prezentované ako zvyk pre nezadané (a najmä vydajachtivé) dievčatá, nie je tomu úplne tak. Údajne sa tak vyháňali čerti a zlé magické sily, a dom sa tak na nový rok od týchto negatívnych síl očistil. A ako je to s tou svadbou? Nevydaté dievčatá sa postavia chrbtom k dverám s črievičkou v ruke a topánku hodí za chrbát. Topánka smerujúca špičkou z dverí znamená odchod z domova a svadbu. Špička smerujúca niekam inam dievčaťu predpovedá, že zostane ešte jeden rok doma.

Prečo sa pri Štedrovečernej večeri láme oblátka?

Práve lámaním posvätené oblátky klasicky začínalo slávnostné hodovanie. Oblátky sa opekali v mosadzných kliešťach na ohni, na ktorých boli zobrazené sviatočné motívy. Od 15. storočia piekol oblátky miestny učiteľ alebo kostolník.
Klasické vianočné oblátky ale zakúpite v každom obchode. Pred podávaním sa natierajú medom, naši predkovia navyše kvôli zdraviu pridávali aj plod šípku, prípadne korenie ako je rozmarín, borievka a mnohé ďalšie liečivé byliny.

vanocni-oplatka

Typická vianočná tradícia: liatie olova a ako na to

Svoj pôvod má liatie olova v starovekom Grécku a údajne z olova veštili už starí Kelti. Prvé záznamy o tejto vianočnej tradícii pochádzajú až zo začiatku 18. storočia z rakúskych a nemeckých krajín. Ľudia verili, že tvar, ktorý získali, odhalia tajomstvo budúcnosti. Dievčatá na dedinách sa napríklad pokúšali podľa tvaru uhádnuť povolanie ich budúceho manžela (obuvník - obuvnícke kopyto, kosák - poľnohospodár, bochník chleba - pekár atď.).

Ako liať na Vianoce olovo?

  1. Nad plameňom sviečky sa na lyžici rozpustí olovo.
  2. Horúce olovo sa následne vleje do nádoby so studenou vodou.
  3. Vo vode olovo vytvorí najrôznejšie tvary, z ktorých sa následne veštia budúcnosť.
  4. Napríklad rovné pravidelné čiary znamenajú život bez zmien a v pokoji, naopak tie vlnité najrôznejšie zmeny. Zlomený kruh pri vyťahovaní vraj naopak veštia smolu či dokonca smrť.

tradice-liti-olova   liti-olova

Slovenské vianočné piesne

Za koledu sa všeobecne platí akákoľvek pieseň s vianočnou tematikou. Kolískou kolied a Vianoc je považovaný stredovek a raný novovek. V tomto období vzniklo množstvo vianočných piesní, ktoré si určite pamätáme ešte zo školských lavíc. V slovenských ľudových piesňach sa často objavuje pastorálna tematika, folklór i obyčajný život dedinských ľudí. Aká je vaša obľúbená koleda?

Vianočné trhy

Viete si vôbec Vianoce predstaviť bez vianočných trhov? V každom meste aj na dedine pravidelne prebiehajú vianočné trhy nielen s možnosťou ochutnania tradičných pokrmov a nápojov, ale aj s ukážkou ľudových remesiel. Okrem toho tu určite zaobstaráte aj množstvo vianočných dekorácií, originálnych darčekov, ale aj tradičných doplnkov - napr. drevené betlehemy a ozdoby. Slováci navyše veľmi radi cestujú aj do zahraničia na vyhlásené vianočné trhy. Tie nájdeme napríklad vo Viedni, Berlíne, Budapešti, Krakove, Drážďanoch a Londýne.

vanocni-trhy   adventni-trhy

Slovenské vianočné legendy

Vianoce boli pre našich predkov najmä priestorom pre bohoslužby, pokánie, ale aj čas pokoja. História nám hovorí, že išlo o obdobie radosti, tradičných zvyklostí a pospolitosti. Bolo tomu naozaj tak alebo má história trochu temnejšiu stránku? 

Ľudia sa spravidla schádzali a rozprávali si najrôznejšie legendy, ktoré vychádzali z folklóru i pohanských povier. Tieto príbehy mali strašidelný nádych, ktorý úzko súvisel s obdobím slnovratu, keď sa verilo, že temné sily navštevujú pozemský svet. O miestami až hororové príbehy v tzv. ”čiernej hodinke” teda nebolo núdza. Najčastejšie sa objavujú legendy v hlavnej úlohe so strašidlami, čertmi a inými mýtickými postavami. Častým námetom "vianočných legiend" sú temné jaskyne a otváranie tajných vchodov k pokladom.

Aj dnes sa v období pred Vianocami do popredia dostávajú tzv. mestské legendy (niekedy nazývané aj ako fámy alebo mestské mýty) a fake news z obchodných reťazcov i rušných ulíc. Medzi najznámejšie mestské legendy patrí napríklad fáma o čiernej sanitke, pavúkoch v banánoch, či o stopároch s čiernym kufríkom, v ktorom boli kožené rukavice a kovová oprátka.

Vianočné recepty

Nesmieme zabúdať ani na slovenské tradície a zvyky, ktoré sú spojené s gastronómiou. Je to práve sviatočné jedlo, ktoré je základom rodinného krbu. Vianočné pokrmy sa líšia históriu, regionálnymi zvyklosťami aj vianočnými zvykmi v jednotlivých rodinách. Tradične na sviatočnom stole vo väčšine domácností nájdeme vyprážaného kapra so zemiakovým šalátom, vianočku aj vianočné pečivo. Verzia polievky aj predjedla sa v regiónoch líši.

V minulosti sa na stole objavoval predovšetkým hubový kuba, kaša na sladko, kapor na čierno, na stole nesmeli tiež chýbať strukoviny. Bohatá a pestrá večera bola zakončená vianočkou, vianočným pečivom a sušeným ovocím a jablkami.

vanocka   vanocni-pernicky-dekor-dreva

Vianočné tradície na Slovensku majú bohatú históriu. Prelínajú sa tu moderné a komerčné trendy s ľudovým folklórom (ten má ako kresťanské, tak pohanské korene), čo vytvára srdce unikátnej slovenskej vianočnej atmosféry.

Súvisiace články

Vianoce na Slovensku: Zvyky a tradície

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Tri úžasné recepty na unikátne vianočné pečivo bez zdobenia

Vianočka ako od babičky

Zdobenie stromčeka - história a súčasnosť

Zdobenie stromčeka - história a súčasnosť

nahledovy-vanocni-stromecek

Zdobenie vianočného stromu je jedným z najkrajších a najtradičnejších prvkov vianočných sviatkov, ktorý spája generácie a kultúry po celom svete. História zdobenia stromčeka siaha až do dávnej minulosti a odráža bohaté kultúrne vplyvy a vianočné tradície. Poďme sa spoločne pozrieť, ako ozdobiť vianočný stromček!

Článok prináša pútavý pohľad na históriu zdobenia vianočného stromu od jeho koreňov až po súčasnosť. Zistíme, ako sa tradícia vyvíjala v priebehu storočí, aké prvky boli typické pre rôzne éry a regióny a ako sa vianočný stromček premenil do súčasnej podoby. Pozrieme tiež na moderné trendy a štýly zdobenia, ktoré odrážajú historické dedičstvo a osobný vkus každej domácnosti.

Obsah

História zdobenia vianočného stromčeka

Pohanské národy oslavovali obdobie zimného slnovratu rôzne. Verilo sa, že sa otvára zem a zlé magické sily môžu prísť na pozemský svet. Slávilo sa spevom, zapaľovaním ohňov, chystaním dobrého jedla a v neposlednom rade aj zdobením stromčeka, prípadne vetví jedlými dobrotami, aby sa duchovia nasýtili a obydlia nechali na pokoji. S príchodom kresťanstva boli staré zvyky spojené s obdobím zimných slnovratov často integrované do kresťanských sviatkov. Strom sa stal symbolom vďaka stromu poznania v raji, a zdobenie stromu bolo vnímané ako odkaz na Kristovo vykúpenie. Novodobá história zdobenia vianočného stromu siaha až do 16. storočia v Nemecku, kde sa po prvýkrát objavujú záznamy o ozdobených stromčekoch počas vianočných sviatkov. V 17. a 18. storočí sa tradícia začala šíriť po Európe. V 19. storočí hrala kľúčovú úlohu kráľovná Viktória, ktorá priviedla tradíciu do anglickej kráľovskej rodiny prostredníctvom svojho manžela princa Alberta, pôvodom z Nemecka. V priebehu 20. storočia sa vianočný stromček stal globálnym fenoménom. Viete, kto u nás ako prvý ozdobil vianočný strom? Overte svoje znalosti v kvíze.

Vianočný kvíz

Tradičné zdobenie stromčeka

Kedysi bolo zdobenie vianočného stromu ovplyvnené tradičnými prvkami a miestnymi dostupnými materiálmi. Typické bolo využitie ovocia, orechov, sušených jabĺčok a papierových ozdôb. Čo sa týka farieb, tak samozrejme vládla zelená s červenou. Vianočné ozdoby sa vyrábali prevažne z papiera, vosku, dreva a slamy. A samozrejme sa veľa ozdôb peklo - na stromček sa vešali medové perníčky, zázvorníky, ale aj slané cesnakové či škvarkové pečivo.

tradicni-ozdoby   tradični-zdobeni

Kedy zdobiť stromček

Veľa ľudí si na začiatku adventu kladie otázku, kedy sa zdobí vianočný stromček. Pokiaľ sa budeme držať tradícií a histórie, tak naši predkovia ho zdobili na Štedrý deň. Ako sme už spomínali, išlo najmä o integráciu pohanských osláv do kresťanských sviatkov a táto tradícia sa dlhé roky dodržiavala. V súčasnosti ale samozrejme záleží na preferenciách jednotlivých rodín.

Čo robiť, aby živý stromček dlhšie vydržal?

  • Nedávajte stromček blízko kúrenia či ku krbu.
  • Celkovo je lepšie uchovávať ho v neprekúrenej domácnosti. Ideálna je teplota okolo 21 °C.
  • Stromček pravidelne zalievame. Ten rezaný aspoň pravidelne striekame chladnou vodou.

vanocni-stromecek   odstrojeni-vanocniho-stromecku

Trendy v zdobení stromčeka

V súčasnosti sa štýly zdobenia vianočného stromčeka výrazne premenili. Aj keď veľa ľudí nedá na tradičné zdobenie stromčeka dopustiť, mnohí naopak preferujú modernejší štýl, ktorý reflektuje aktuálne trendy.

Zdobenie stromčeka: nápady na modernú výzdobu

  • Vianočné banky

Moderné ozdoby sú vyrobené z rôznych materiálov, vrátane skla, kovu, dreva alebo plastu, a môžu mať rôzne farby a vzory. Zvoliť môžeme jednoducho také, ktoré nám najviac ladia k interiéru.

  • Osvetlenie

Svetelné reťaze sú bežným prvkom. Moderné LED svetielka sú často preferované pre svoju energetickú úspornosť a jasnú intenzitu.

  • Tematické ozdoby

Veľa ľudí sa rozhoduje pre zdobenie stromu podľa určitého námetu. Môže to byť farebná škála, téma prírody (napr. lesné motívy), historický námet, alebo inšpirácia obľúbenými postavami alebo filmami.

  • Minimalizmus

Menej ozdôb a čistejšie línie vytvára elegantný a moderný vzhľad stromčeka. Stavte tento rok na minimalizmus!

  • Personalizácia vianočnej výzdoby

Stále populárnejšie sú vianočné ozdoby s osobnou hodnotou. Stromček môžeme ozdobiť drevenými bankami s vlastnou fotografiou či ľubovoľným textom, napríklad s menami členov rodiny.

  • Netradičné materiály a textúry

Okoreňte moderný stromček rôznymi materiálmi a textúrami, ako sú zamat, flitre, šišky, umelý sneh alebo iné dekoračné prvky pre dojem bohatosti a rozmanitosti.

drevena-ozdoba-na-stromecek   ozdoba-na-stromecek   vanocni-ozdoba

V čom sa líšia tradičné a moderné vianočné ozdoby

Moderné ozdoby sa od tých tradičných líšia najmä použitým materiálom. Naši predkovia hojne využívali dary prírody. Na stromček sa teda vešali prevažne jabĺčka, orechy, sušené krížalky, aj pečivo. Pokiaľ sa nejaké ozdoby vyrábali, tak samozrejme jedine z dreva, prípadne slamy. V neskorších rokoch prišlo do módy sklo a v poslednej dobe nie je neobvyklé používať ozdoby z plastu. Veľký posun je možné tiež vidieť v osvetlení. Dnes nájdeme na každom stromčeku (ale aj vo výzdobe domácnosti) LED svetielka. Predtým boli typickejšie vianočné sviečky na stromčeku.

Inšpirácia na zdobenie stromčeka

  • Neutrálne prírodné farby

Stále častejšie sú vo vianočnej výzdobe k videniu "nude" odtiene, ktoré vianočnú výzdobu krásne doladia. Staviť môžete na drevené či slamené vianočné ozdoby, macrame dekorácie, prírodné sviečky z včelieho vosku a trblietavé banky v jemných krémových odtieňoch.

  • Klasika: červená a zelená farba

Klasika nikdy nesklame. Rokmi overená kombinácia červenej a zelenej farby sa objavuje v domácnostiach zrejme najviac. Najčastejšie ju potom dopĺňajú metalické prvky - zlaté alebo strieborné.

  • Ružová Viva Magenta

Viva Magenta je farbou roku 2023. Ak teda chcete držať krok s najnovšími trendmi, tak stavte na energickú ružovú, ktorá vám domov vnesie pozitívnu atmosféru, živosť a farebnosť.

  • Biela

Biela farba ladí úplne ku všetkému. Hodí sa k tradičnému až skoro dedinskému zdobeniu, ale tiež dominuje minimalistickému interiéru. S bielou farbou nešliapnete vedľa ani v prípade scandi, vintage, boho a romantického dizajnu.

  • Zlaté odtiene

Punc luxusu dodáte vianočnej výzdobe pridaním zlatej farby. Tá ladí nielen k tradičnej zelenej a červenej, ale aj ku kráľovsky modrej farbe.

moderni-zimni-truhlik   domecky-skandinavske

Ručne vyrábané vianočné ozdoby

Čo si budeme rozprávať – ručná práca je ručná práca a nič ju nedokáže nahradiť. Z vianočných ozdôb, ktoré vyrobíte doma svojpomocne, máte o to väčšiu radosť a môžete ich darovať aj ako osobný vianočný darček.

Vianočné inšpirácie na DIY ozdoby

  • Vianočné ozdoby z drevených korálikov - na ich výrobu sa môžete pozrieť do nášho článku v magazíne.
  • Papierové vianočné ozdoby - zvládnu aj deti. Na Pintereste nájdete množstvo návodov a vzorov na najrôznejšie dekorácie. Od papierových hviezdičiek, baniek, anjelikov, až po závesné vianočné stromčeky.
  • Slamené vianočné ozdoby - patrí k jedným z najstarších ozdôb vôbec. Výroba vás prekvapí svojou jednoduchosťou.
  • Ozdoby z tvrdnúcej hmoty - vianočné ozdoby vyrobíte doslova za pár korún. Ozdobný reliéf vytlačíte pomocou dreveného embosovaného valčeka alebo pečiatok na cesto.
  • Prírodné ozdoby - vytvoríte z šišiek či orechov. Stačí na ne pripevniť pútko s červenou mašľou a máte hotovo.
  • Vianočné dekorácie z pomarančov a sušeného ovocia - sú veľmi populárne aj dnes. Skvele sa hodí na prírodne ladenú výzdobu v tradičnom duchu.
  • Tradičné zdobené medovníčky - medové perníčky prišli do módy trochu neskôr. Zo začiatku na stromčekoch viseli pravdepodobne zázvorníky, špaldové či slané pečivo.

História zdobenia stromčeka nám pripomína bohatstvo ľudových príbehov, symboliky a rodinných rituálov, ktoré tvoria naše kultúrne dedičstvo. Či už zdobíme stromček tradičnými ozdobami alebo experimentujeme s modernými trendmi, zdobenie stromčeka zostáva magickým okamihom, ktorý nás spája a prináša do našich domovov teplé svetlo vianočnej atmosféry.

Veselé Vianoce a šťastný nový rok!

Súvisiace články:

Vianočná výzdoba ľahko a rýchlo

5 originálnych tipov na ručne robené vianočné dekorácie

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Vianoce na Slovensku: Zvyky a tradície

Keď sa domovom rozvoňajú Vianoce

Recept na škoricové slimáky

Recept na škoricové slimáky

nahledovy-skoricove-sneky

Škoricové slimáky, originálne Kanellbular, v poslednom čase zažívajú veľký boom. Sú obľúbenou insta friendly záležitosťou, ale zároveň úplne božsky chutia. Navyše túto pochúťku zvládnu aj úplní začiatočníci.

Pripravili sme si pre vás podrobný návod, zoznam potrebných ingrediencií aj osvedčené tipy, vďaka ktorým zvládnete upiecť škoricové slimáky doslova ľavou zadnou. Poďme spoločne objaviť kúzlo domáceho pečenia!

Obsah

Ingrediencie na škoricové slimáky

  • 1 l plnotučného mlieka
  • 1,2 kg hladkej pšeničnej múky
  • 120 g krupicového cukru
  • 50 g masla
  • 2 vajcia
  • kocka kvasníc (42g)
  • 1 čajová lyžička sódy
  • štipka škorice
  • soľ

Na náplň:

  • kocka masla (250 g)
  • 250 g trstinového cukru
  • 20 g mletej škorice

Náplň na domáce škoricové slimáky

Pekárka a cukrárka Eliška hovorí: „Škoricová náplň je samotným srdcom tohto dezertu. Príjemné vonia, robí pečivo vláčnejším a je ultra jednoduchá.” Eliška nám tiež poradila, ako na ňu. Zmäknuté maslo jednoducho kuchynskou stierkou vymiešame s cukrom a škoricou a necháme odležať. Medzitým si zarobíme na cesto. "Mnoho ľudí robí tú chybu, že si maslo rozpúšťa, tento postup by som ale príliš neodporučila, a to z toho dôvodu, že rozpustené maslo sa chová inak a môže výrazne zamiešať so štruktúrou výrobku," pripomína Eliška.

skoricove-sneky-napln   skoricove-sneky-postup

Postup prípravy slimákov

  1. Mlieko v hrnci zľahka zohrejeme a pridáme maslo a cukor, ktoré sa rozpustia.
  2. Do vlažnej zmesi rozdrobíme droždie a zľahka premiešame drevenou vareškou.
  3. Pod utierkou necháme vzísť kvások minimálne 15 minút na teplom mieste.
  4. Následne pridáme múku, vajcia, škoricu a cesto miesime. Odporúčame minimálne 10 minút. Pokiaľ máte kuchynský robot, tak máte prácu značne uľahčenú.
  5. Cesto na škoricové slimáky dobre prepracujeme tak, aby sa ľahko odlepovalo od steny kastróla (prípadne misy).
  6. Misu prikryjeme čistou utierkou a necháme kysnúť minimálne 2 hodiny na teplom mieste. Občas premiešame a opäť prikryjeme.

Náš TIP: Nepodceňujte kysnutie. Nejde len o to, že by sa cesto malo kysnúť na teplom mieste, ale tiež sa starostlivo musíte vyhnúť prievanu. Starostlivo vykysnuté cesto vám to dvojnásobne vráti na dokonale vláčne štruktúre pečiva.

kynute-testo-na-skoricove-sneky   testo-na-skoricove-sneky

Ako urobiť škoricové slimáky

  • Na pomúčenú drevenú dosku vyklopíme nakysnuté cesto.
  • Výdatne ho znova vypracujeme a následne pomocou dreveného valčeka vyvaľkáme na plát s výškou cca 2 cm. Je možné, že cesta budete mať veľa a tento krok budete musieť ešte raz zopakovať.
  • Škoricovú náplň teraz opatrne natrieme na vyvaľkaný plát.
  • Pevne zavinieme do rolky a nakrájame na cca 3 cm veľké kúsky.
  • Následne slimáky premiestnime do maslom vymasteného pekáča a pod utierkou necháme ešte 30 minút kysnúť.
  • Po tejto dobe už dávame škoricové slimáky do rozpálenej rúry cca na 180 °C.

Pečenie škoricových slimákov

Ako sme už spomínali, tak rúra by mala byť rozohriata zhruba na 180 - 190 °C. Dobu pečenia škoricových slimákov si následne určíte sami. Záleží na vás, ako máte pečivo radi prepečené. Odporúčame sa držať rozmedzie 17-23 minút. Jednoducho pekne dozlatista a do chrumkava. Tak to máme najradšej aj u nás doma.

skoricove-sneky-v-pekacku

Dokonalý tip na škoricové slimáky

Vianočné škoricové slimáky sa hodia pred podávaním ozdobiť, aby bol výsledok ešte lahodnejší.

Ako na najlepšie škoricové slimáky?

  • Klasika - posypte škoricové slimáky práškovým cukrom a bez ostychu podávajte. Jednoduché a efektívne!
  • Cukrová poleva - táto kombinácia má v škandinávskej kuchyni svoje isté miesto. Niekto polevu miluje, iný dáva prednosť minimalistickejšiemu zdobeniu. A ako polevu pripraviť? Stačí vyšľahať maslo s mliekom, práškovým cukrom a javorovým sirupom. Poleva by mala byť dostatočne hustá, ale zároveň by mala tiecť.
  • Rumové mámenie - rozpustíme maslo, do ktorého pridáme trochu cukru a rumu a touto zmesou pokvapkáme kysnuté škoricové slimáky.

Nestíhate, ale chcete si užiť svoju hygge chvíľku so škoricovým zákuskom? Vyskúšajte sladké slimáky z lístkového cesta. Príprava je o dosť jednoduchšia, stačí použiť kúpené cesto a náplň, ktorú máte popísanú vyššie. A dobrota je na svete! Príprava vám zaberie doslova pár minút.

Nezabudnite na štýlové servírovanie! Škoricové slimáky sa skvele vynímajú na drevenom etažéri, krásnej servírovacej tácke aj zdobenom podnose.

skoricove-sneky

Vianočné pečenie v modernom duchu

Chcete tento rok niečo nové a neopozerané a tradičné pečivo vás omrzelo? Škoricové slimáky z kysnutého cesta sú síce skvelým začiatkom, ale do Vianoc vám rozhodne nevydržia. Za to vám ručíme! Pozrite sa na ďalšie tipy na trochu neobvyklé pečivo inšpirované zahraničnými trendmi. Príjemne vás prekvapí.

Inšpirujúce domáce pečenie:

Lussekatter

Lussekatter je tradičné švédske vianočné pečivo, ktoré sa obvykle podáva počas sviatku svätej Lucie, ktorý sa oslavuje 13. decembra. Lussekatter sú vianočné bochníky alebo pečivo v tvare písmena "S" alebo špirály, ktoré sú bohato ochutené šafranom, čo im dodáva charakteristickú žltú farbu. Ostatné ingrediencie môžu zahŕňať maslo, tvaroh, mlieko, cukor a hrozienka.

Medové bochníky

V Rumunsku sú medové bochníky známe ako "cozonac" alebo "cozonac cu nuca". Toto sladké pečivo sa vyrába z kysnutého cesta a je plnené zmesou mletých orechov, cukru a kakaa alebo kakaa s medom. Niektoré recepty môžu obsahovať aj hrozienka alebo iné sušené ovocie pre ďalšie chuťové dimenzie.

Bejgli

Tradičné vianočné valčekové pečivo našlo svoju popularitu najmä v Maďarsku a aj v niektorých ďalších stredoeurópskych krajinách. Táto pochúťka je obvykle pripravovaná počas vianočných sviatkov a Veľkej noci ako sladký pokrm. Bejgli existuje v dvoch hlavných variantoch - s orechovou alebo makovou náplňou.

Panettone

Panettone má svoj pôvod v talianskom Miláne. Veľmi rýchlo si ho ale ľudia obľúbili po celom svete. Jedná sa o tradičné talianske vianočné pečivo, ktoré má formu vysokého valčeka alebo bochníka. Je charakteristický pre svoju ľahkú a vláčnu textúru a obsahuje sušené ovocie, ako sú hrozienka, citrusová kôra alebo kandizované ovocie.

Trdelník

Trdelník je tradičné pečivo známe prevažne v stredoeurópskych krajinách. Pôvodne pochádza zo Sedmohradska a napríklad pre Maďarov je doslova národným symbolom. Svoju obľubu získal v Česku aj na Slovensku. Trdelníky sú často predávané na vianočných trhoch. Ich príprava je spojená s tradičnými technikami a receptúrami, hoci môže existovať hneď niekoľko regionálnych variácií.

panettone   lussekatter

Večery strávené nad vianočnými receptami a kúzelnou vôňou škorice nám prinášajú nielen lahodné pochúťky, ale aj cenný čas strávený s rodinou a blízkymi. Vianočné pečenie nie je iba o spojení ingrediencií a maškrtenia; ale aj o zdieľaní tradícií, vytváraní spoločných spomienok a nezabudnuteľných chvíľ. Či už ste skúsený pekár alebo začiatočník, ČistéDrevo.sk vám praje, aby ste si užili každý okamih tohto kúzelného procesu.

Súvisiace články

Tri úžasné recepty na unikátne vianočné pečivo bez zdobenia

Nadýchané zázvorníky ako od babičky

Trend vianočného pečenia: drevené medovníčky

Vianočka ako od babičky

Korenené a božsky voňavé jesenné sušienky so vzorom

Vianočný kvíz: Čo viete o Vianociach?

Vianočný kvíz: Čo viete o Vianociach?

Vánoce nejsou jen o dárcích, krásných dekoracích a dobrém jídle. Jejich hlavním úkolem je utužit vztahy v rodině, nastolit harmonickou atmosféru a celkově posílit ducha ovlivněného nedostatkem sluníčka a chladným počasím. K tomu nám výrazně pomáhají tradice a zvyky.


Znáte všechny obyčeje, které se s Vánocemi pojí? Máme pro vás nachystaný kvíz nejen o vánočních tradicích, ale i historii a zajímavostech. Pojďte si společně s námi své znalosti otestovat!

nahledovy-vianocny-kviz

Vianoce sa oslavujú takmer po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné zvyklosti, ale história a zaujímavosti zostávajú rovnaké. Dúfame, že ste si ich spoločne s nami oprášili. A teraz už hurá na nákup vianočných darčekov!